Свободният преразказ е вид репродуктивен текст, в който със свои думи се пресъздава (част от) съдържанието на наративен текст.
Специфичните особености на писмения свободен преразказ можем да обобщим по следния начин:
• Свободният преразказ достоверно пресъздава (част от) сюжета на първоизточника.
• Коя преразказна техника (на подробното или сбитото преразказване) или комбинация от техники ще се избере за представяне на информацията от първоизточника, зависи единствено от личното предпочитание на ученика. Свободно се избира и подходът към първоизточника — за цялостно или подборно преразказване.
Категория: преразкази
Как се пише трансформиращ преразказ
Трансформиращият (творческият) преразказ е вид репродуктивен текст, който пресъздава изходния текст, като осъществява промяна в неговата структура в изпълнение на конкретна дидактическа задача.
Специфичните особености на писмения трансформиращ (творчески) преразказ можем да обобщим по следния начин:
• Трансформиращият (творческият) преразказ пресъздава първоизточника, като осъществява промяна в неговото съдържание и/или в начина на представянето му в определен частен аспект, регламентиран в дидактическата задача.
• В преразказната версия могат да бъдат използвани/съвместявани техниките на подробното и сбитото преразказване.
• Наклонението на преразказното повествование (изявително или преизказно) зависи от наложената чрез задачата повествователна перспектива. Когато се преразказва от позицията на неутрален повествовател, най-подходящо е преизказното наклонение, но изявителните форми на сегашното време (при аудиовизуален първоизточник – и на миналото свършено време) по принцип също са уместни. При задача за повествуване от първоличната позиция на разказвач може да се избира между сегашно и минало свършено време (при положение, че формата на времето не е фиксирана в самата задача).
• Ако конкретната трансформационна задача не изисква друго, информацията в преразказа се насочва към адресат, на когото първоизточникът не е познат.
Как се пише подборен преразказ
Подборният преразказ е вид репродуктивен текст, в който със свои думи се предава точно определен аспект от съдържанието на наративен текст.
Специфичните особености на писмения подборен преразказ можем да обобщим по следния начин:
• Подборният преразказ пресъздава частично първоизточиика в определен смислов аспект, като възпроизвежда фрагменти от съдържанието му, подбрани във връзка с проследяването на някаква частна тематична линия (причинно-следствена зависимост, развитие на мотив и т. н.).
• Обхващат се точно (и само) тези елементи от цялостния сюжет на първоизточника, които са във връзка с формулирания в задачата смислов аспект. Пресъздаването на извънсюжетни елементи, попадащи в обсега на формулировката, е факултативно и по преценка на преразказващия.
• Подборният преразказ достоверно пресъздава съдържанието на избраните фрагменти от първоизточника, без да да добавя измислени елементи и връзки.
Как се пише сбит преразказ
Сбитият преразказ е вид репродуктивен текст, в който със свои думи накратко се пресъздава (част от) съдържанието на наративен текст. В ситуация на сбито преразказване от учениците се изисква да пресъздадат накратко и в основни линии сюжетната верига на наративен първоизточник.
В сбития ученически преразказ се възпроизвеждат централните сюжетни елементи от изходния текст, като се разкриват най-основните хронологични и причинно-следствени отношения между тях. Информацията за извънсюжетните елементи по принцип се пропуска или се свежда до минимум. По правило се пресъздават само онези извънсюжетни елементи, без споменаването на които събитийният поток остава неразбираем – например отделни аргументи относно причинно-следствени връзки, коментари на мотиви за действия, описания на обстановката и външния вид на героите или други детайли, които са с неотменима важност за развитието на сюжета.
Как се пише подробен преразказ
Подробният преразказ е вид репродуктивен текст, в който със свои думи максимално пълно се пресъздава (част от) съдържанието на наративен текст. Подробният преразказ пресъздава всички сюжетни и повечето извънсюжетни елементи от изходния текст с всички основни връзки между тях, като спазва последователността на представянето им в първоизточника. В подробния преразказ се обхваща цялата сюжетна верига на първоизточника с всички нейни звена. Трябва да бъдат пресъздадени и съществено количество от извънсюжетните елементи в първоизточника – например всички описания, разсъждения, пасажи със съобщителен, подбудителен и пр. характер, които поясняват действията в разказния свят, разкриват причините за осъществяването им, коментират мотиви на техните вършители, описват психологически, физически, социални и други връзки между действащи лица, представят важни обстоятелства от контекста на действията и др. Нормално е пропускането на незначителни детайли — все пак се преразказва текст, който в момента на преразказването не е на разположение на ученика.
Прочети повечеКак се пише преразказ
Преразказът е текст, който повторно разказва неща, разказани вече от друг наративен текст. Според наличието/липсата иа предварително поставени дидактически условия пред преразказването самите преразкази се делят на две групи.
Преразказите, които се създават с оглед на конкретни изисквания във връзка с начина на преразказване, се определят като регламентирани. Според вида на поставения регламент те се разделят на подробни, сбити, подборни и трансформиращи (творчески).
Преразказите, които се създават в ситуации на нерегламентирано преразказване, се определят като свободни. Свободният преразказ е тип репродуктивен текст, при който на ученика е предоставена свобода да избира, включително и да комбинира, преразказни техники според собственото си предпочитание за пресъздаване на първоизточника.
курсов проект по дисциплината „База от данни“ Разработване на информационна система за отчитане дейността на стоматологичен кабинет
курсов проект по дисциплината „База от данни“ Разработване на информационна система за отчитане дейността на стоматологичен кабинет
Прочети повечеКУРСОВА РАБОТА по електротехника и електроника за специалност Индустриален мениджмънт – решаване на задачи
ЗАДАЧА 2
А) Какво представлява полупроводниковите елементи (ППЕ).
Б) Какво представлява попупроводниковия ДИОД, принцип на действие, условно означение, волт-амперната характеристика.
В) Какво представлява попупроводниковия ТИРИСТОР, принцип на действие, условно означение, волт-амперната характеристика.
- Готови работи
- дипломни работи
- доклади
- есета
- За студенти
- изготвяне на дипломна работа
- изготвяне на доклад
- изготвяне на курсова работа
- изготвяне на проект
- изготвяне на резюме
- изготвяне на урок
- Изработка на есе
- Изработка на казус
- Изработка на реферат
- Изработка на съчинение
- казуси
- курсови работи
- писане на преразказ
- презентации
- преразкази
- проекти
- разработка на задачи
- редактиране на текстове
- реферати
есе Ролята на държавата в икономиката
Ролята на държавата в икономиката е проблем, който и днес не е получил еднозначно решение. Няма точно установена рецепта. Пример за това е отминалата световна икономическа криза през периода 2009-2014 година, която доведе до тежки икономически последици и в България. Но детайлният анализ и направените изводи от кризата могат да насочат икономистите към вземане на по-премислени и аргументирани решения за ефективните форми на компримис между държавната намеса и стопанската свобода в пазарния механизъм, за да се избегнат резките сривове.
Прочети повече- Готови работи
- дипломни работи
- доклади
- есета
- за докторанти
- за нас
- За студенти
- За ученици
- изготвяне на доклад
- изготвяне на курсова работа
- изготвяне на резюме
- изготвяне на урок
- Изработка на есе
- Изработка на казус
- Изработка на презентация
- Изработка на реферат
- казуси
- курсови работи
- преразкази
- проекти
- реферати
- съчинения
Презентация на урок по безопасност на движението за втора група в детската градина „Пътят на житената питка“
По пътя си житената питка срещнала заека. Той я попитал как е стигнала дотук, след като по пътя минават много автомобили. Тя отговорила, че е минавала само през там, където е имало пешеходна пътека. Обяснила му, че е изключително опасно да се преминава през улицата, ако там няма пешеходна пътека. Освен това е изключително важно да се спазват правилата за движение, пътните знаци и указанията на светофара. Това било поучително за заека, тъй като не спазвал правилата за движение. Той разбрал, че ако пресича правилно, винаги ще бъде в безопасност.
Прочети повече- Готови работи
- доклади
- есета
- За студенти
- За ученици
- изготвяне на доклад
- изготвяне на курсова работа
- изготвяне на проект
- изготвяне на резюме
- изготвяне на урок
- Изработка на есе
- Изработка на казус
- Изработка на презентация
- Изработка на реферат
- Изработка на съчинение
- казуси
- курсови работи
- писане на преразказ
- презентации
- преразкази
- проекти
- редактиране на текстове
- реферати
- съчинения
- уроци