Категория: презентации

Презентациите могат да бъдат самостоятелни или групови (екипни). Във втория случай са необходими умения за работа в екип. Всяка презентация има цел (подцели), задачи, план и структура. Основните елементи на структурата според специалистите в сайта http://kursoviraboti.com са:
• увод,
• основна част
• заключение

курсова работа Ензимна диагностика. Сърдечни показатели при остър коронарен синдром на миокарда

Острият коронарен синдром представлява състояние на неадекватно снабдяване на миокарда с кислород и необходимите за функционирането му хранителни вещества вследствие на настъпило нарушение в кръвоснабдяването на региона на коронарна артерия. Остро настъпилата редукция на коронарния кръвоток обичайно е следствие на ерозия или руптура на нестабилна атеросклеротична плака, върху която се формира тромб. Резултатът е миокардно увреждане (до некроза) на участъка, изхранван от съответния коронарен съд.

Прочети повече

курсова работа Лекарствени растителни видове в Ботаническата градина в Балчик, България и тяхното приложение

Лекарствените растителни видове, които се отглеждат в Ботаническата градина в Балчик, са гинко билоба, невен, кокиче, пирински чай, мента, татул, бабини зъби, лопен, кръвен здравец, сладък корен, невен, бял равнец, лудо биле, цариче и решетка.
Гинко билоба. От този растителен вид се употребяват листата, а в дрогата се съдържат гликозиди като естери на кумариновата киселина, флавоните лутеолин и трицетин и бифлавоните билобетин, гинкгетин, изогинкгетин, аментофлавон. Дрогата има следните три основни въздействия върху човешкото тяло:
 подобрява кръвообращението (най-вече в капилярите във всички тъкани), с особено положителен ефект в някои зони на мозъка;
 действа като силен антиоксидант, като елиминира вредното действие на свободните радикали;
 действа срещу слепването на кръвните клетки и съответно намалява вискозитета на кръвта и запушването на капилярите.

Прочети повече

презентация Мобилизация на периферни нерви при нервно-мускулно-скелетни дисфункции

Основната функция на периферната нервна система е да свързва и предава информация от главния и гръбначния мозък към крайниците и вътрешните органи. За разлика от централната нервната система, периферната нервна система не е защитена от костна тъкан, както е при главния и гръбначния мозък, и е назащитена от въздействието на различни токсини или механични увреждания.
Движенията, от своя страна, стимулират кръвообращението и трофиката на нервите, паралелно с това подобряват аксоплазмения ток вътре в нерва и размекват възникналите прораствания от съединителна тъкан между нерва и околните тъкани след нараняване. В това се изразява именно действието на мобилизацията на периферните нерви. Лечението облекчава болката и възстановява функционалните движения.

Прочети повече

презентация Мускулна релаксация и стречинг в мануалната терапия

Откривателят на тази релаксираща процедура е американският лекар Едмънд Джейкъбсън. В началото на двадесети век той се занимава подробно с функцията на мускулите и установява, че дълбоката релаксация може да бъде постигната чрез специфично затягане и последващо освобождаване на отделни мускулни групи.

Прочети повече

презентация План-сценарии на ситуации по изобразителни дейности

Методи и похвати: беседа, предметно-схематично моделиране, демонстрация.
Форми: групова и индивидуална работа.
Материали и оборудване: Цветен картон, цветна хартия, вестник, списание, гланцова хартия, бял лист, флумастери, лепило
Интегративни връзки с други образователни направления и ядра: „Околен свят“
Очаквани резултати:
1. Създава умение за етапност на работа при изграждане на фигура – цветна пеперуда
2. Използва техниката на колажа при изграждане на апликация при пресъздаване на познат обект от действителността

Прочети повече

План-конспект на педагогическа ситуация по Околен свят в детската градина Плодородна есен

Вид на ситуацията: Основна педагогическа ситуация за затвърдяване и надграждане на знанията за есенните плодове и зеленчуци.
Програмни задачи:
Знания: изгражда конкретни представи: за плодове и зеленчуци; за прояви на грижи към зеленчукови и овощни растения през есента.
Умения:
– наблюдава краткотрайни и дълготрайни промени в познати растения през сезона;
– обследва пряко техни части;
– сравнява, подрежда и класифицира есенни плодове и зеленчуци;
– обяснява природосъобразна дейност в зеленчуковата и овощната градина през есента.
Отношения: проявява готовност за природосъобразен начин на живот; формира положително отношение към труда на селскостопанските работници.

Предварителна подготовка:
1. Подготовка на учителя: Осигуряване на плодове и зеленчуци, подготвителни книжки, цветни моливи, подготовка на видеоклип; на интерактивни и игрови задачи.
2. Подготовка на децата: Децата вече са наблюдавали промяната на растителния свят през есента и са посетили магазин (пазар) за плодове и зеленчуци в близост до детската градина.
Методи, средства и похвати:
– предметно-оперативни: разглеждане, обследване;
– информационно-познавателни: наблюдение, демонстрация, беседа, четене на художествена литература;
– игрово-преобразуващи: игри с правила;
– похвати на взаимодействие между педагога и детето – описване, съобщаване, характеризиране, повтаряне, оценяване, обобщаване, разглеждане, откриване, назоваване, описване, обследване;
Интегриране с други образователни направления: Български език, Физическа култура, Музика, Изобразително изкуство

Прочети повече

курсова работа Закон за предучилищното и училищното образование. Цели, финансиране, управление и структура на образователната система – анализ

Основните цели на предучилищното и училищното образование са всестранно развитие на личността на детето и ученика – в интелектуален, социален, духовен, емоционален план. Съхраняването на българската идентичност, култура също е сред приоритетите на образованието. Според мен също е изключително важно да запазим типично българските черти, традиции, обичаи, литература, култура, които ни отличават от останалите като народ. Например в последните години има дебати дали се премахнат от учебниците по литература типично български творби, които представляват облика на българската литература. Според мен не трябва да се премахват от учебниците такива известни творби, станали емблема на българската литература. Що се отнася до темата, наскоро беше направен своебразен „превод“ на романа „Под игото“ на Иван Вазов на съвременен български език. Аз съм изключително против това. Не може някой с лека ръка да променя изрази или цели изречения по текста на когото и да било, особено на автор, който е признат за „патриарх на българската литература“. Авторското право си остава авторско, особено що се отнася до Вазов. Макар че в текста има много турцизми и думи, неразбираеми за днешните младежи, именно думите, лексиката са това, което правят текста толкова цветист и неповторим. Замяната на Вазовите думи с други е неуместна и може да донесе само негативно въздействие върху читателя.

Прочети повече

презентация Детската ясла

Детската ясла е медико-социално детско заведение, което е част от системата на здравеопазването. Разкрива се с цел да подпомага семейството в отглеждането и възпитанието на детето. В детските ясли се приемат деца от 3 месеца до 3 навършени години. Издръжката на децата се финансира от общинския бюджет. За отглеждането на децата в общинските детски ясли родителите и/или настойниците заплащат такси в размери, определени от Общинския съвет в съответствие със Закона за местните данъци и такси.

Прочети повече

презентация Теренно проучване. Обект „Национален литературен музей” – Къща музей на Иван Вазов в София

SWOT анализ на Къщата музей на Иван Вазов в София

Прочети повече

Как се пише сбит преразказ

Сбитият преразказ е вид репродуктивен текст, в който със свои думи накратко се пресъздава (част от) съдържанието на наративен текст. В ситуация на сбито преразказване от учениците се изисква да пресъздадат накратко и в основни линии сюжетната верига на наративен първоизточник.
В сбития ученически преразказ се възпроизвеждат централните сюжетни елементи от изходния текст, като се разкриват най-основните хронологични и причинно-следствени отношения между тях. Информацията за извънсюжетните елементи по принцип се пропуска или се свежда до минимум. По правило се пресъздават само онези извънсюжетни елементи, без споменаването на които събитийният поток остава неразбираем – например отделни аргументи относно причинно-следствени връзки, коментари на мотиви за действия, описания на обстановката и външния вид на героите или други детайли, които са с неотменима важност за развитието на сюжета.

Прочети повече

Похвално слово за Константин-Кирил от Климент Охридски

Похвално слово за Кирил от Климент Охридски е образец на високо ораторско майсторство и искрено преклонение пред равноапостолния подвиг на славянския първоучител. Творбата е открита от В. М. Ундолски през 1845 г. и е многократно издавана и проучвана. Името на Климент Охридски се чете в наслова и авторството му се смята за доказано. Похвалата е известна в две редакции, като първата, приета от повечето изследователи за първична, е позната само в един препис (в ръкопис с български правопис, намерен на Света гора от руския славист П. И. Севастянов и пазещ се в Москва, ГРБ, ф. 270, № 1467). Втората редакция е по-широко разпространена, главно в руски преписи (24 преписа от XIV до XVII в.).

Прочети повече

Как се правят презентации

Презентациите могат да бъдат самостоятелни или групови (екипни). Във втория случай са необходими умения за работа в екип. Всяка презентация има цел (подцели), задачи, план и структура. Основните елементи на структурата според специалистите в сайта http://kursoviraboti.com са:
• увод,
• основна част
• заключение.

Прочети повече