Категория: казуси

Казусът е метод, при който се представя една проблемна ситуация, която е обект на анализ, с цел открояване на различни алтернативи за решение. Казусът може да бъде описание на случай, част от документ, филм и пр. Чрез използване на казус може да се провери прилагането на теоретични постановки на практика, изпробването на различни техники в една реалистична или симулирана ситуация. Специфичните особености на казуса са:
• Представя един проблем, техника, човек, клиентска група и др. с максимално много детайли.
• Базира се на факти и на реален житейски сюжет.
• Приближава се максимално до един проблем или до истинския живот.
• Казусът може да се свърже с теоретични постановки и служи за илюстрирането на теорията или за нейното оспорване.

курсова работа Ензимна диагностика. Сърдечни показатели при остър коронарен синдром на миокарда

Острият коронарен синдром представлява състояние на неадекватно снабдяване на миокарда с кислород и необходимите за функционирането му хранителни вещества вследствие на настъпило нарушение в кръвоснабдяването на региона на коронарна артерия. Остро настъпилата редукция на коронарния кръвоток обичайно е следствие на ерозия или руптура на нестабилна атеросклеротична плака, върху която се формира тромб. Резултатът е миокардно увреждане (до некроза) на участъка, изхранван от съответния коронарен съд.

Прочети повече

курсова работа Лекарствени растителни видове в Ботаническата градина в Балчик, България и тяхното приложение

Лекарствените растителни видове, които се отглеждат в Ботаническата градина в Балчик, са гинко билоба, невен, кокиче, пирински чай, мента, татул, бабини зъби, лопен, кръвен здравец, сладък корен, невен, бял равнец, лудо биле, цариче и решетка.
Гинко билоба. От този растителен вид се употребяват листата, а в дрогата се съдържат гликозиди като естери на кумариновата киселина, флавоните лутеолин и трицетин и бифлавоните билобетин, гинкгетин, изогинкгетин, аментофлавон. Дрогата има следните три основни въздействия върху човешкото тяло:
 подобрява кръвообращението (най-вече в капилярите във всички тъкани), с особено положителен ефект в някои зони на мозъка;
 действа като силен антиоксидант, като елиминира вредното действие на свободните радикали;
 действа срещу слепването на кръвните клетки и съответно намалява вискозитета на кръвта и запушването на капилярите.

Прочети повече

презентация Мобилизация на периферни нерви при нервно-мускулно-скелетни дисфункции

Основната функция на периферната нервна система е да свързва и предава информация от главния и гръбначния мозък към крайниците и вътрешните органи. За разлика от централната нервната система, периферната нервна система не е защитена от костна тъкан, както е при главния и гръбначния мозък, и е назащитена от въздействието на различни токсини или механични увреждания.
Движенията, от своя страна, стимулират кръвообращението и трофиката на нервите, паралелно с това подобряват аксоплазмения ток вътре в нерва и размекват възникналите прораствания от съединителна тъкан между нерва и околните тъкани след нараняване. В това се изразява именно действието на мобилизацията на периферните нерви. Лечението облекчава болката и възстановява функционалните движения.

Прочети повече

презентация Мускулна релаксация и стречинг в мануалната терапия

Откривателят на тази релаксираща процедура е американският лекар Едмънд Джейкъбсън. В началото на двадесети век той се занимава подробно с функцията на мускулите и установява, че дълбоката релаксация може да бъде постигната чрез специфично затягане и последващо освобождаване на отделни мускулни групи.

Прочети повече

курсова работа по Конструиране и технологии в детската градина на тема: Ролята на труда за формиране на трудова възпитаност при децата от предучилищната възраст

Различните подходи към определението на трудовата дейност, се свързват с двете най-противоречиви идеи: трудът е най-същественият белег на човека, който го отличава от другите висши бозайници; контратезата, че трудът е противоречив, но съществен елемент от света е грешка на природата, която трябва да бъде поправена.
Трудът е присъщ на обществото и е предназначен за обществото. Само в тези свои измерения той има и възпитаващ и формиращ характер.

Развитие на идеята за трудовото обучение и възпитание по света.
Пропагандатор на идеята за трудово възпитание в навечерието на Френската революция е Жан Жак Русо. В съчинението си той разглежда труда като неотменимо обществено задължение на всеки човек, което разкрепостява неговата личност, прави го свободен и независим. Той трябва да развива творческото и съобразителността на всеки да бъде съчетан с дейността на ума, да е възпитаващ и производителен – свързан с изработването на общополезни неща. Необходимо е децата да се запознаят от ранна възраст с различни видове труд – селскостопански и занаятчийски.

Прочети повече

есе Същност на активния отдих и спортната рекреация в контекста на валеологията. Средства, методи и форми

От дълбока древност разнообразната двигателна дейност на човека – битова, трудова, военно-приложна и т. н. – е съпътствана от спорта като средство за развлечение, за поддържане на добра работоспособност и за удовлетворяване на страстта му към игра и съревнование. Понятието рекреация произлиза от латинската дума „recreatio“, означаваща „възстановяване“. Рекреацията включва дейността на човека в свободното му време, насочена към възстановяване и укрепване на физическите и морално-психическите сили за неговото добро физическо и духовно развитие. В основата стои холистичният подход, който разглежда човешкото тяло като единно цяло, неразривно свързано с психиката, способна сама да се възстановява, ако човек ѝ предостави тази възможност и е готов да поеме активна роля за собственото си изцеляване. Доброто здраве означава физически, емоционален, умствен и духовен „баланс“ и може да се дефинира като физическа и психична хармония.

Прочети повече

философско есе Езикът разделя и съединява

Езикът е съвкупност от звуци и знаци, чиято основна функция е съобщаването на дадена информация, родена вече чрез мисълта. Той е универсалното средство за комуникация между отделните хора. Съществуват различни типове езици, като най често използваемите са речевият и писменият израз на речта. Чрез езика човечеството показва и своято опознавателна способност, поставяйки различни етикети на елементите от заобикалящата ни реалност.

Прочети повече

курсова работа Логически манипулации на местните избори в България през 2019 година

Манипулацията е вид социално влияние, което цели промяна на възприятието или поведението на масата от хора. С помощта на дребни, но добре изучени трикове, манипулиращият измества вниманието, което често пъти остава незабелязано от обекта, към който е насочена манипулацията. В нашето съвременно общество ние многократно се сблъскваме с различни техники на логическа манипулация, като в голяма част от случаите дори не се замисляме за това колко съзнателно и подсъзнателно сме повлияни от медиите и обществените изказвания на политическите лидери. Манипулацията като похват датира още от Античността, но в наши дни, макар и недотам променена, тя има възможността да си служи с много повече инструменти, които да помогнат на манипулиращия да изпълни всеобхватно своята крайна цел.

Прочети повече

Как „фотографията се упражнява като изкуство“ и не „води до неудържимо душевно замърсяване“

Изкуството е материално отражение на заобикалящата ни действителност чрез различни художествени образи. Фотографията сама по себе си е поредица от интересни събития от реалността, запечатани в образ, достъпен за всеки. Тя има силата да задържи целия свят в главите на наблюдаващите чрез образа и да им въздейства емоционално. Фотографията се упражнява като изкуство с висока художествена стойност тогава, когато целта ѝ е себеизразяване – както на този, който бива сниман, така и на „художника“ зад обектива. За фотографа дори една малка снимка е резултат от правилно избраната от него композиция, от точния момент и подбора на подходяща за конкретната ситуация светлина.

Прочети повече

конспект България и светът във Втората световна война

В годините преди Втората световна война 1934-1939 г. и България, и светът са в напрегната политическа обстановка. На 19 май 1934 г. в България Военният съюз и Политическият кръг „Звено“ извършват безкръвен преврат начело с Кимон Георгиев и Дамян Велчев. Те обясняват действията си с необходимостта от ликвидиране на политическия хаос и установяване на граждански мир в страната. Разпуснато е Народното събрание, забранени са политическите партии, игнорирана е Търновската конституция, елиминира се дворецът. Провежда се административно централизиране, а държавата определя стопанската политика и търговията. Установява се и пълен контрол върху външната политика, възстановяват се дипломатическите отношения със Съветския съюз. До есента на 1935 г. управляват два кабинета – на Пенчо Златев и Андрей Тошев, като те осигуряват пътя на монарха към еднолична власт. Чрез тях цар Борис засилва позициите си в българската политика.

Прочети повече

курсова работа Възможности за усъвършенстване на процеса на управлението при кризи в Република България

В съвременния свят и при нарастващите заплахи от различни кризи и за националната сигурност, така и за осигуряване на международната стабилност, умението да се управлява в условия на кризи е едно от основните изисквания и решаващ подход. Националната системата за управление при кризи е необходима, за да се гарантира подготовката на всяка страна, населението и националното стопанство за защита при възникване на кризи, запазване и оптимизиране на съществуващите елементи на тази системата за управление. Актуалното и адекватното разбиране на този проблем изисква реагирането на кризи да става организирано, при добро сътрудничество между институциите, с ясно определени компетенции на всеки орган. Кризата в последните месеци с COVID-19, доказа, че днес заплахата от военни конфликти отстъпва място на кризи от невоенен характер, включително и медицински, както е в случая.
Целта на разработката е да се разкрият същността, класификациите, основните понятия, рискове и заплахи за възникване на кризи в Република България в съвременния свят. А също и да се очертаят същността, основните структури и компонентите на националните системи за управление при кризи. Съществено внимание е отделено и на процеса на организация на управление при кризи, нейните структури и фази. Посочват се и някои насоки за усъвършенстване на процеса на управление при кризи в Република България.

Прочети повече

курсова работа Изображенията в обучението по история в учебниците за пети клас

В съвременното развитие на обществото сме свидетели на нова историческа фаза на човешката цивилизация, в която особено важни и решаващи са информацията и знанията. Дигиталното пространство поставя силен акцент върху знанията и уменията на обучаемите и създателите на образователно съдържание, а оттам и на новите изисквания и стандарти, които налага днешният свят, както и това, от което съвременните ученици се нуждаят и очакват от образователната система. Според американския учен и футурист Алвин Тофлър, ,,когато информацията стане по-важна от всякога, новата цивилизация ще преструктурира образованието”, а ,,знанието днес е не само източникът на най-висококачествената власт, но и най-важната съставка на силата и богатството” (Тофлър, 1996).
Зависимостта на подрастващите от технологиите е общоизвестна и видимо непрекъсната. Учебниците и днес остават това, без което не може ученикът и образователната система. От качеството и нивото на съвременните учебници, особено тези по история и цивилизации, зависи не само начинът и степента на формиране на нови знания и умения, но и интересът към учебната дисциплина и към книгите въобще в условията и неограничените възможности на виртуалното пространство.

Прочети повече