Категория: Изработка на есе

презентация План-сценарии на ситуации по изобразителни дейности

Методи и похвати: беседа, предметно-схематично моделиране, демонстрация.
Форми: групова и индивидуална работа.
Материали и оборудване: Цветен картон, цветна хартия, вестник, списание, гланцова хартия, бял лист, флумастери, лепило
Интегративни връзки с други образователни направления и ядра: „Околен свят“
Очаквани резултати:
1. Създава умение за етапност на работа при изграждане на фигура – цветна пеперуда
2. Използва техниката на колажа при изграждане на апликация при пресъздаване на познат обект от действителността

Прочети повече

ПЛАН-КОНСПЕКТ НА ПЕДАГОГИЧЕСКА СИТУАЦИЯ по Изобразително изкуство за 2. група на ТЕМА: „Колаж Пеперуда”

Място на реализиране: Детска градина
Възрастова група: Втора възрастова група
Възраст на децата: 4 – 5 години
Други особености на детската група: Няма
Образователно направление: Изобразително изкуство
Тема: „Колаж Пеперуда“
Ядро: Изобразителни техники и материали
Водещи цели на педагогическото взаимодействие:
ЦЕЛИ:
1. Апликиране на познати обекти от действителността с помощта на изрязани форми
2. Конструиране на художествена фигура от хартия, като се следва последователността на работа
3. Затвърждаване на уменията за апликиране и използване на колажна техника.
ЗАДАЧИ:
• Знания:
Да възпроизвежда фигура от изрязани елементи от хартия;
• Умения:
Да използва безопасно различни видове материали и пособия за изобразяване;
• Отношения:
Да проявява инициативност, наблюдателност, положително оценъчно и естетическо отношение.
Методи и похвати: беседа, предметно-схематично моделиране, демонстрация.
Форми: групова и индивидуална работа.

Прочети повече

ПЛАН-КОНСПЕКТ НА ПЕДАГОГИЧЕСКА СИТУАЦИЯ по Изобразително изкуство за 4. група на ТЕМА: „Идва пролетта”

Място на реализиране: Детска градина
Възрастова група: Подготвителна група
Възраст на децата: 6 – 7 години
Други особености на детската група: Няма
Образователно направление: Изобразително изкуство
Тема: „Идва пролетта“
Ядро: Художествено възприемане; Изобразителни техники и материали
Водещи цели на педагогическото взаимодействие:
ЦЕЛИ:
1. Рисува пролетна картина с акварелни бои, като използва техниките мокро до сухо петно и мозаечно разположение на цветните петна.

ЗАДАЧИ:
• Знания:
Създаване на умение за емоционално-естетическо отношение към красотата на природата чрез прилагане на изобразителни техники при рисуване.

• Умения:
Да използва безопасно различни видове материали и пособия за изобразяване;
• Отношения:
Проявява усет за цвят. Формиране на умения за естетическо цветово изграждане на релефна апликация.

Прочети повече

курсова работа на тема: Видове изобразителна дейност в детската градина

В детската градина изобразителната дейност включва различни видове дейности – рисуване, моделиране, апликация и конструиране. Всяка от тези дейности има свои възможности в изобразяването на впечатленията на детето от обкръжаващия го свят. Затова общите задачи, стоящи пред изобразителната дейност, се конкретизират в зависимост от особеностите на всеки вид дейност, от своеобразието на материала и начините за работа с него.
Рисуване
Рисуването е едно от любимите занимания на децата, което дава голям простор за проява на тяхната творческа активност. В детската градина рисуването заема водещо място в обучението на децата по изобразително изкуство и е три вида: рисуване на отделни предмети, сюжетно рисуване и декоративно рисуване.

Прочети повече

курсова работа на тема: Игри с познавателно съдържание от образователно направление „Математика“ в предучилищна възраст

Образователна цел: Разработване на игра с познавателно съдържание от направление Математика за предучилищна възраст.
Заглавие на играта: Кой е по-висок?
Възрастова група: Втора възрастова група
Игрова задача: По какво се различават играчките?
Познавателна задача: Насочена към подобряване на качествата на вниманието и наблюдателността при децата.
Образователна цел: Откриване на зависимости
Материали: Различни по височина играчки
Организация на играта: На децата се дават различни по височина играчки и те трябва да ги подредят. Учителят слага най-ниската играчка, обяснява, че например куклата със синята рокля е най-ниска, после слага следващата играчка и отново обяснява, че тази е следващата по височина и след това децата с помощта на учителя подреждат останалите.

Прочети повече

курсова работа по Конструиране и технологии в детската градина на тема: Ролята на труда за формиране на трудова възпитаност при децата от предучилищната възраст

Различните подходи към определението на трудовата дейност, се свързват с двете най-противоречиви идеи: трудът е най-същественият белег на човека, който го отличава от другите висши бозайници; контратезата, че трудът е противоречив, но съществен елемент от света е грешка на природата, която трябва да бъде поправена.
Трудът е присъщ на обществото и е предназначен за обществото. Само в тези свои измерения той има и възпитаващ и формиращ характер.

Развитие на идеята за трудовото обучение и възпитание по света.
Пропагандатор на идеята за трудово възпитание в навечерието на Френската революция е Жан Жак Русо. В съчинението си той разглежда труда като неотменимо обществено задължение на всеки човек, което разкрепостява неговата личност, прави го свободен и независим. Той трябва да развива творческото и съобразителността на всеки да бъде съчетан с дейността на ума, да е възпитаващ и производителен – свързан с изработването на общополезни неща. Необходимо е децата да се запознаят от ранна възраст с различни видове труд – селскостопански и занаятчийски.

Прочети повече

есе Същност на активния отдих и спортната рекреация в контекста на валеологията. Средства, методи и форми

От дълбока древност разнообразната двигателна дейност на човека – битова, трудова, военно-приложна и т. н. – е съпътствана от спорта като средство за развлечение, за поддържане на добра работоспособност и за удовлетворяване на страстта му към игра и съревнование. Понятието рекреация произлиза от латинската дума „recreatio“, означаваща „възстановяване“. Рекреацията включва дейността на човека в свободното му време, насочена към възстановяване и укрепване на физическите и морално-психическите сили за неговото добро физическо и духовно развитие. В основата стои холистичният подход, който разглежда човешкото тяло като единно цяло, неразривно свързано с психиката, способна сама да се възстановява, ако човек ѝ предостави тази възможност и е готов да поеме активна роля за собственото си изцеляване. Доброто здраве означава физически, емоционален, умствен и духовен „баланс“ и може да се дефинира като физическа и психична хармония.

Прочети повече

философско есе Езикът разделя и съединява

Езикът е съвкупност от звуци и знаци, чиято основна функция е съобщаването на дадена информация, родена вече чрез мисълта. Той е универсалното средство за комуникация между отделните хора. Съществуват различни типове езици, като най често използваемите са речевият и писменият израз на речта. Чрез езика човечеството показва и своято опознавателна способност, поставяйки различни етикети на елементите от заобикалящата ни реалност.

Прочети повече

философско есе „Важна е енергията, с която се избира“ Сьорен Киркегор

Киркегор разглежда избора като един от основните дългове на индивида. Понеже го свързва главно със субекта и само чрез осъществяването му, Аз-ът може пълноценно да се приобщи към обществото. Енергията и посоката на разсъждение при взимането на избори ръководят човека в цялостното му битие, защото само чрез прехода от естетическото към етичното и откриваното на морално валидното в конкретиката за него самия човекът може да се изгради като личност, да стане истински свободен и да създаде у себе си пълноценното щастие. Само така Аз-ът може да разкрие себе си в цялата си абсолютност.

Прочети повече

Как „фотографията се упражнява като изкуство“ и не „води до неудържимо душевно замърсяване“

Изкуството е материално отражение на заобикалящата ни действителност чрез различни художествени образи. Фотографията сама по себе си е поредица от интересни събития от реалността, запечатани в образ, достъпен за всеки. Тя има силата да задържи целия свят в главите на наблюдаващите чрез образа и да им въздейства емоционално. Фотографията се упражнява като изкуство с висока художествена стойност тогава, когато целта ѝ е себеизразяване – както на този, който бива сниман, така и на „художника“ зад обектива. За фотографа дори една малка снимка е резултат от правилно избраната от него композиция, от точния момент и подбора на подходяща за конкретната ситуация светлина.

Прочети повече

курсова работа Арттерапия при работа с деца

Психотерапевтичната работа с деца изисква не само търпение и грижа, но и използването на специални методи.
Не всички техники, които психотерапевтите прилагат за възрастни, са като за деца. Децата имат различен тип възприятие и мислене те са по-емоционални, поведението им се контролира не от ума, а от света на чувствата.
Една от най-ефективните и безопасни методи на работа с деца е арттерапията. Той не само има благотворен ефект върху емоционалното състояние на много малки деца и юноши, но и допринася за тяхното умствено и творческо развитие.
Този вид работа с деца в момента се превръща в една от най-популярните. Отличава се със своята мекота и същевременно с ефективността си във влиянието върху емоционалната сфера и допринася за развитието на творческия потенциал. Това е посока в психотерапията, при която средствата за художественото творчество се използват за коригиране на емоционалното състояние на човека, тяхното самопознание и общото развитие.

Прочети повече

курсова работа Процес на въвеждане на система за управление на риска

Представеният за разглеждане и анализ случай представлява интересен казус, тъй като по своята същност включва оценка на рисковете, произтичащи от въвеждане на отдел за преценка на рисковете и евентуалните негативни последствия от взетите в компанията решения. Въпросът включва няколко важни аспекта и от основно значение е характерът на основната за организацията дейност – разработването на софтуер. Това е област, в която иновативните идеи и ефикасното им прилагане са ключови за конкурентоспособността на компанията и конфиденциалността на всички нива е жизнено важна. Поради тази причина, изискванията, пред които е изправен юридическият отдел на компанията, крият рискове и опасенията на Джордж Френч са напълно основателни.
Същността на провежданата от компанията дейност е да се използват ресурсите на организацията, за да се придобие всякакво, дори най-малко предимство пред опонентите им, които биха се възползвали от всяка възможност да вземат превес. Според законовите разпоредби разкриването на вътрешнофирмена информация е задължително и подлежи на законови санкции, ако не бъде предоставена, ако бъде изискано.

Прочети повече