Екранната адаптация на класически произведения на световната литература винаги е неблагодарна задача – критиците и зрителите винаги намират много разлики с текста на романите и обвиняват режисьорите в своеволна интерпретация, която не е съзвучна с литературния оригинал. Но двучасовата адаптация на Клод Шаброл впечатлява със своята точност и вярност спрямо романа. Единствената сюжетна линия, която Шаброл напълно пропуска, е детството, младостта и първият брак на Чарлз Бовари. Но това не е минус за екранизацията, а оправдано от съображенията, свързани с времетрането на филмовото действие.
Прочети повечеКатегория: изготвяне на рецензия
курсова работа Връзката между фентъзи литературата и митологията. Дж. Р. Р.Толкин и поредицата от романи „Властелинът на пръстените“
Можем да определим фентъзи литературата като „измислен свят, който е конструиран като възможно продължение на настоящето или като алтернативно минало“. Типологични характеристики на фентъзи литаратурата са „поглед към миналото, изграждане на вторичен свят като аналог на ерата преди появата на огнестрелните оръжия, пресъздаване на естествения човек“ от ерата преди Новото време (Bender77, 2015). Англосаксонците, които доминират във фентъзито и са създали самия жанр, се съсредоточават в келтската митология. Основата за англосаксонското фентъзи е Легендата за крал Артур и в по-малка степен ирландските саги и вярвания (виж Хоруженко, 2023, с. 108).
Прочети повечекурсова работа Шерлок Холмс и доктор Хаус
Шерлок Холмс е първообраз на Грегори Хаус от сериала „Д-р Хаус“. „Доктор Хаус“ е американски телевизионен сериал за невероятния лекар диагностик Грегори Хаус и неговия екип. По жанр този медицински „детективски“ сериал е с елементи на драма. Екранизацията се ползва с огромна популярност – награден е с престижните награди „Пийбоди“ и „Емми“. Пилотната серия е излъчена на 16 ноември 2004 година от телевизионния канал FOX. На 21 май 2012 година е представена последната 177 серия.
Прочети повечекурсова работа Европейският постмодерен роман ,,Колекционерът” от Джон Фаулз
Увод. Понятието постмодернизъм
Терминът „постмодернизъм“ е предназначен за характеризиране на съвременната литературна и общокултурна ситуация. Постмодернизмът е комплекс от епистемологични, философски, научно-теоретични и емоционално-естетически идеи. Това явление е създадено в период на идеологическа криза на обществото със съзнанието за заплахата от самоунищожение на човечеството, разочарование от моноцентричните идеи, когато хората са уморени от усреднеността, стандартизацията, имитацията и липсата на изразяване – тенденции, които възникват в края на 50-те години на ХХ век. В отговор на това се налагат идеите за пълната относителност и липсата на универсални норми.
реферат върху книгата на протойерей Йоан Романидис Кратка православна светоотеческа догматика
Книгата на Йоан Романидис „Кратка православна светоотеческа догматика“ удовлетворява желанието на издателите текстът да служи и като основен наръчник по богословска терминология не само за студентите по богословие, а и на най-широк кръг читатели. В анотацията на книгата преводачите акцентират върху съставянето на богословски терминологичен речник, в който са изведени ключовите понятия и изрази – в оригинал и в превод на български заедно с техните еквиваленти на английски език. В предговора на английския преводач Джордж Д. Драгас се подчертава, че книгата може да се използва като въведение към задълбочения труд „Православна догматика“ на автора Йоан Романидис – „ползата от тези начални бележки по догматика е в това, че те дават ключ към разбирането на повечето от основните идеи на автора, които по-късно са доразвити, изчистени и до известна степен дори изменени, макар в основата си да остават непокътнати през времето на цялата негова преподавателска кариера“.
Прочети повечереферат върху книгата на протойерей Йоан Романидис „Прародителският грях“
В предговора към английското издание се дава висока оценка на книгата „Прародителският грях“ от отец Йоан С. Романидис, която е станала и продължава да бъде широко приветствана в богословските школи в Гърция и от самата Гръцка православна църква, като това съчинение е признато за първостепенно по стойността си изложение на опозицията между православната светоотеческа традиция и схоластицизма.
Самият автор в предговора към гръцкото издание откроява своите цели, които е преследвал с написването на този труд, и методите, които е прилагал в хода на изследването
конспект на Първа глава Легендата в българския фолклор (с. 5-29) от книгата на Албена Георгиева Етиологичните легенди в българския фолклор, С., 1990
В първа глава на своето изследване Албена Георгиева осмисля термина легенда – при възникването си наименованието легенда означава разказ с религиозно съдържание, който се възприема като достоверен. С постепенното отпадане на строгата вяра в истинността на описваните събития той започва да се възприема повече откъм неговата художествена и поучителна страна, схваща се като иносказание, притча. Авторката акцентира върху дефиницията на легендата, дадена от Г. А. Левнтон
Прочети повечеРецензия на статията на Искра Баева Пътят към Втората световна война – Мюнхенската конференция от 1938 година като символ на коварство и предателство/ Международни отношения 2018, 4
Статията „Пътят към Втората световна война – Мюнхенската конференция от 1938 като символ на коварство и предателство“, публикувана през 2018 година в брой 4 на списанието „Международни отношения“ е стъпка напраед в научните търсения на проф. д-р по история Искра Баева и отразява нейния траен интерес към международните отношения в съвременната ни история. Статията има обем 11 стандартни печатни страници, като не са откроени формално увод, отделни глави и заключение, но тези композиционни части реално присъстват в текста. Използвани са архивни материали и изследвания по проблема на български руски, английски и полски автори. Авторката е използвала и свои научни разработки – Христоматия по най-нова обща история, С. 1988, в която е един от съставителите. Използвани са и интернет материали в рускоезични сайтове, свързани с историята на САЩ.
Прочети повече