Категория: съчинения

Коментари на литературни произведения, изучавани в начален етап – Ран Босилек „Родна реч“ и Дора Габе „Обич“

Стихотворението „Родна реч“ е едно от десетките лиирически възхвали на българския език в нашата поезия. Ран Босилек става един от следовниците на Иван Вазов – поставил си целта за защити и въздигне достойнствата на родното слово, да възхвали ценността му и да я противопостави на отрицателите на българското. Обичта към българската реч се превръща в неизменна част от патриотичния порив на всеки един от нас, в значима съставка от детския свят и душа.

Прочети повече

интерпретативно съчинение Лазар Глаушев: въплъщение на идеала за водача през Възраждането – „Железният светилник“ от Димитър Талев

В Талевия роман “Железният светилник” си дават среща старото и новото, мракът на робството и светлината на Възраждането заедно с дръзкия порив на личността към себеутвърждаване. Тъкмо новият ренесансов човек стои в центъра на художественото изображение – човек, който израства в рода, но се утвърждава чрез и за народа. Затова и сюжетът на романа се разгръща в два плана – личностен (отделните членове на рода) и обществен (народа в неговото многообразие).

Прочети повече

интерпретативно съчинение литературен анализ на Радичковия разказ от книгата „Ноев ковчег“ „Хлебарки четат написано за хлебарки“

Фрагментарният роман на Радичков „Ноев ковчег“ ни връща към библейския образ на Ноевия ковчег, който е своеобразен кораб на спасението от потопа за хората и всички живи същества. Ноевият ковчег се превръща в символ на съхраняването на най-ценното, което да пребъде през вековете и да бъде предадено на следващите поколения, за да просъществува в бъдещето. Писателят се връща в миналото, което се превръща в източник на стойностни и горчиви истини за човешкото битие, в което магически и същевременно реалистично се преплитат незначителното, дребното, смешното и важното, същественото, фундаменталното. Припомнянето, извличането от паметта на преживените житейски перипетии се превръща в път към цялостното осмисляне на битието, търсене и намиране на неговите устои.

Прочети повече

интерпретативно съчинение Анализ на душевното състояние на Гоца Герасков (Париж има почивен ден от Йордан Радичков)

В своите произведения Йордан Радичков често ни потапя в един очуднен свят на патриархалния българин. Писателят се съсредоточава върху душевния свят на своите герои, върху вътрешните им преживявания и реакции на необичайните събития, които се случват с тях.
В разказа Гоца Герасков е изправен пред голямо предизвикателство – да пътува до Париж и да види Айфеловната кула – символ на съвременната цивилизация и модерност.

Прочети повече

курсова работа Индивидуални стилове на реагиране в стресови ситуации

Всеки от нас през целия си живот е изложен на стрес, произтичащ от много причини: финансови и семейни проблеми, натоварване, здравословни състояния, които водят до тежки и нелечими болести и т.н. Фактът, че стресът провокира рак и унищожава тялото, изобщо не е тайна. Но в същото време стресът, безпокойството и страхът правят човека по-силен и дори му помагат да оцелее.
Стресът се причинява и от въздействието на околната среда – липса на естествена светлина и чист въздух, химикали от храната, прием на стимуланти, включително кафе, тютюн и алкохол. Често хората дори не се замислят за факта, че са в постоянен стрес – когато прекомерното пренапрежение предотвратява пълното възстановяване на силите и понякога води до изтощение.

Прочети повече

историческо есе Модернизацията на Балканите до Първата световна война – роля на държавата, агенти на промяната, проблеми

През XIX в. политическият пейзаж на Балканите претърпява значителна трансформация. Задълбочаващата се криза в Османската империя предизвиква разделянето на територии, което води до появата на модерни национални държави за балканските народи. Революционният период от началото на 1900 г. бележи появата на четири политически елита: гръцки, сръбски, молдовски и влашки, всички произхождащи от периферните райони на империята. Молдовският и влашкият елит в крайна сметка се обединяват, за да формират съвременния румънски елит, докато през втората половина на века възниква българският политически елит.

Прочети повече

курсова работа на тема: Видове изобразителна дейност в детската градина

В детската градина изобразителната дейност включва различни видове дейности – рисуване, моделиране, апликация и конструиране. Всяка от тези дейности има свои възможности в изобразяването на впечатленията на детето от обкръжаващия го свят. Затова общите задачи, стоящи пред изобразителната дейност, се конкретизират в зависимост от особеностите на всеки вид дейност, от своеобразието на материала и начините за работа с него.
Рисуване
Рисуването е едно от любимите занимания на децата, което дава голям простор за проява на тяхната творческа активност. В детската градина рисуването заема водещо място в обучението на децата по изобразително изкуство и е три вида: рисуване на отделни предмети, сюжетно рисуване и декоративно рисуване.

Прочети повече

курсова работа по Психология и Психопатология Сравнителен анализ

Депресията е съвременно заболяване, което спокойно може да бъде приравнено със сърдечно-съдови и други заболявания на тялото. Именно от него днес страдат милиони хора, живеещи на нашата планета, изпитвайки определени проблеми в живота. Едно от психичните разстройства на човек е депресията. Признаците на разстройство включват нарушение на съня, намален апетит, депресия, апатия, нарушена концентрация, умствена изостаналост. Депресията може да се развие в резултат на силен стрес, заболяване и някои лекарства. Ендогенната депресия се развива без влиянието на определени негативни фактори и няма очевидна причина, соматогенната депресия се основава на различни заболявания, психогенната депресия се основава на стрес, причинен от различни житейски ситуации. Депресията може да причини развитие на суицидни тенденции, да доведе до развитие на алкохолизъм, наркомания.

Прочети повече

есе Език и култура

Езикът е сложен феномен, включващ в себе си физиологични способности, психологически и културни аспекти, които отразяват вътрешната и външна реалност на човешкото съществуване. Нашата представа за езика като средство за изразяване на културата на говорещия трябва да включва множеството от променливи и многобройните перспективи, от които се разглеждат понятията за език и култура, както и взаимодействието между двете. Преди всичко трябва да уточним, че семиотичното вербално и невербално представяне на света, в който живеем, е тясно свързано с човешкия индивид и неговата представа за реалността. С други думи, връзката между език и култура има основно антропоцентрично тълкование и в този смисъл културата като социологичен конструкт може да се разглежда като основен предмет и фокус на езиковото изразяване.

Прочети повече

приказка по Джани Родари НЕЩАСТНОТО ГРАДЧЕ

Някога, много отдавна, в една недалечна страна имало едно малко нещастно градче, чието име засега ще запазя в тайна. Там хората били като всички други и животът им бил най-обикновен, но незнайно защо, всякакви беди и неволи спохождали жителите на това злочесто място. Хората често шушукали, че някакво проклятие трябва да е тегнело над града им. Бедност се ширела навред, студ и печал сковавал сърцата на хората и дори природата не се смилявала над тях – редували се сухи лета и безпощадни зими. Неразбирателства раздирали семействата, глад и жажда моряла добитъка, помощ не идвала от никъде.

Прочети повече

проект Мотиви за взаимодействие с бизнеса в областта на обучението

В условията на икономика, базирана на знанието, все по-голямо значение придобиват различните образователни ресурси, с които разполагат ВУИ. Подготвеността на кадрите е тясно обвързана с тяхната бъдеща професионална реализация в сферата, която са избрали. В този смисъл, висшите учебни заведения повече от всякога се стремят да максимизират конкурентоспособността на своите възпитаници на пазара на труда. Това обуславя и нарасналата необходимост от все по-тясно сътрудничество с бизнеса, за да се повиши ефективността на обучението и практическата реализация на дипломантите.
Университетите подкрепят съвременната икономика, базирана на знанието в две направления (Nelson, 1986) . Първо, те обучават хора, като осигуряват квалифицирана работна сила, и второ, генерират знание, което да има инструментална роля за подобряването на съществуващите икономически дейности или създаването на нови такива.

Прочети повече

A critical analysis of the representations of childhood in Dickens’s novels Oliver Twist and Great Expectations

The Victorian era in English history is marked by critical shifts in the economic, social and cultural outlook, reflected in the literature of the period, of which Dickens is a major representative. His works depict a time of turbulent change and critical re-evaluation of the old ways, norms and values (Mitchell, 2009). Among them the notion of childhood appears to stand out as one of utmost importance for the author (Schuster, 2014). The parallel analysis of two of his most popular characters presented in the following essay illustrates some interesting developments in the concept of childhood. The fates of Oliver and Pip are quite dissimilar and Dickens employs a distinctly different approach in describing them – Oliver is represented as a generalised angelic image of children living in trying times and dehumanised society, while Pip is a more realistic description of the divided individual as torn between the old ways and the new, between innocence and hard-gained experience, between hopes and disillusionment in the course towards adulthood (Wood, 2012). Both characters testify to Dickens’ belief in the pervasive influence of childhood as a formative force in the overall growth of the individual.

Прочети повече