Категория: анализ

презентация МОЗАЙКИТЕ В РАВЕНА

Три паметника са свързани с ерата на Теодорих (493-526) в Равена. Интересни са мозайките на купола на Арианския баптистерий, изпълнени най-вероятно в края на V – началото на VI век. Те са ясно вдъхновени от мозайките на православната баптистерия. Централният медальон изобразява Кръщението в река Йордан; апостолите начело с Петър и Павел с корони в ръце се приближават до подготвения Трон, увенчан с кръст от двете страни.

Прочети повече

курсова работа Християнски паметници в Равена

Днес град Равена се намира в италианска провинция Емилия-Романя, която има около 390 хиляди жители. Граничи на север с провинция Ферара, на запад с метрополисния град Болоня, на юг с Тоскана (град Флоренция) и с провинция Форли-Чезена, на изток с Адриатическо море.
Равена е била столица на Западната Римска империя през 5 век, а по-късно, до 8 век, е център на владенията на Византия в Италия. Равена е богата на паметници на раннохристиянската и византийската архитектура и най-вече на монументална и декоративна живопис. През 1996 г. в състава на световното наследство на ЮНЕСКО са включени следните обекти:

Прочети повече

реферат и презентация на тема: „Кардиална астма и белодробен оток“

Същност
Кардиалната астма и белодробният оток се явяват усложнения при остра застойна сърдечна недостатъчност. При острата застойна сърдечна недостатъчност покачването на налягането в белодробните вени води до излив на течности в интерстициума на белия дроб (кардиална астма), а когато нарасне повече, се стига до алвеоларен оток (белодробен оток).
Етиология
Водеща причина за появата на белодробен оток и кардиална астма е острата левокамерна недостатъчност. Други причини могат да бъдат тежка митрална стеноза, надкамерна и камерна тахикардия, остра митрална инсуфициенция.

Прочети повече

план-конспект на урок за упражнение по Човекът и обществото в 3 клас на тема: „Хан Аспарух – основателят на българската държава“

V. Цели:
 да се затвърдят знанията за създателя на българската държава – хан Аспарух;
 да се затвърдят знанията за създаването на Първата българската държава;
 да се формират умения за работа с карта и се извлича информация от нея;
 формиране на знания и умения за свързване на събития и исторически личности;
 умение за хронологично проследяване на исторически събития и личности;
 възпитаване и формиране на чувството за национална гордост, любов към историята и желанието за допълнителна информация, свързана с исторически личности и събития.
VI. Очаквани резултати
 знания за Първа българска държава – година на създаване, владетел, столица;
 знания за кои са древните племена обединили се, за да се създаде Първата българска държава;
 свързват исторически събития със съответния владетел – хан Аспарух, хан Кубрат.
 работа с карта, за да се покажат границите на България по време на управлението на всеки владетел (хан Аспарух, хан Кубрат)
 подрежда във времето хронологично основни исторически събития.

Прочети повече

ПЛАН-КОНСПЕКТ на урок по Музика за 3. клас „Есента в песни“

I. Тема на урочната единица: „Есента в песни“

(Вж. урочната статия в: Минчева, П., Филева, К., Христова, С., „Музика за трети клас 3., 2018, изд. „Просвета”, София, с. 6-7)

II. Вид урочна единица: Урок за нови знания.
III. Задачи на урока:
1. Образователни задачи:
Възприемане на музика (разучаване на нова песен):
1.1. Развитие на музикалните способности:
– първоначално формиране на трайна музикално-слухова представа за новата песен;
– развитие на мелодическия слух;
– развитие на музикално-слуховите представи;
– развитие на метроритмичния усет.

Прочети повече

реферат Сестрински грижи при заболявания на хипофизата и надбъбречните жлези

Хипофизната жлеза (glandula pituitaria) е нечифтен орган, разположен в хипофизната ямка на турското седло (sella turcica). Над тази ямка се намира твърдата мозъчна обвивка – diaphragma sellae. Тя има отвор, през който преминава фуниевидното краче – infundibulum, свързващо хипофизната жлеза с хипоталамусната област на главния мозък. Хипофизната жлеза има овална форма, дълга е 8-10 mm, широка 12-15 mm и висока 5-6 mm. Тежи средно 0,6 g, като при жените по време на бременността тя се увеличава, а след раждането не се връща до пръвоначалното си състояние. Цялата жлеза се разделя на две части: предна (аденохипофиза) и задна (неврохипофиза).

Прочети повече

КУРСОВ ПРОЕКТ ПО „ФИНАНСОВИ ПАЗАРИ“ НА ТЕМА: Московска фондова борса

Обикновено пазарната капитализация е произведението от броя емитирани акции при среднопретеглена цена за акция към деня на борсовата сесия. В определен смисъл пазарната капитализация е пазарната стойност на предприятието, защото това е продажната стойност на акциите, на които е разделена собствеността върху него. Капитализацията пряко участва в пресмятането на борсовите индекси.

Прочети повече

курсова работа Съпоставка между романа на Гюстав Флобер „Мадам Бовари“ и филма „Мадам Бовари“ с режисьор Клод Шаброл (1991)

Екранната адаптация на класически произведения на световната литература винаги е неблагодарна задача – критиците и зрителите винаги намират много разлики с текста на романите и обвиняват режисьорите в своеволна интерпретация, която не е съзвучна с литературния оригинал. Но двучасовата адаптация на Клод Шаброл впечатлява със своята точност и вярност спрямо романа. Единствената сюжетна линия, която Шаброл напълно пропуска, е детството, младостта и първият брак на Чарлз Бовари. Но това не е минус за екранизацията, а оправдано от съображенията, свързани с времетрането на филмовото действие.

Прочети повече

курсова работа Връзката между фентъзи литературата и митологията. Дж. Р. Р.Толкин и поредицата от романи „Властелинът на пръстените“

Можем да определим фентъзи литературата като „измислен свят, който е конструиран като възможно продължение на настоящето или като алтернативно минало“. Типологични характеристики на фентъзи литаратурата са „поглед към миналото, изграждане на вторичен свят като аналог на ерата преди появата на огнестрелните оръжия, пресъздаване на естествения човек“ от ерата преди Новото време (Bender77, 2015). Англосаксонците, които доминират във фентъзито и са създали самия жанр, се съсредоточават в келтската митология. Основата за англосаксонското фентъзи е Легендата за крал Артур и в по-малка степен ирландските саги и вярвания (виж Хоруженко, 2023, с. 108).

Прочети повече

курсова работа Стратегия за кандидат за кмет Местни избори – октомври 2023 г.

5. Лична кауза – представяне и стратегия за изпълнение

В основата на убежденията ми стои възможността човек да има свободата сам да избира как да протече живота му и единствено самият той да бъде отговорен за последиците от решенията, които е взимал. Дълбоко под всичко това стоят равните права и задължения, ясните правила, които, за съжаление, в момента са много далеч от нас, защото живеем във времена на универсална несправедливост. Т.е. безусловно споделям принципа, че там, където няма ред и законност, няма и Свобода.
За реализацията на тази своя лична кауза Иванов се стреми да укрепи и разшири местното самоуправление и да стимулира бизнеса при инвестирането във високотехнологични производства в Пловдив и региона.

Прочети повече

курсова работа Рекламата в списанията

Под печатна реклама в работата ще се разбира най-вече реклама в пресата – всекидневни и седмични вестници, списания, и в по-малка степен листовки и дипляни, без това да изчерпва всички разновидности на този вид реклама. Изрично трябва да се направи разграничението между рекламните печатни обяви и търговските съобщения, чиято функция е само да предават информация с търговски характер.

Прочети повече

Курсова задача по академично писане конспект на статията ОТНОШЕНИЕТО НА СЪВРЕМЕННИЯ НОСИТЕЛ НА БЪЛГАРСКИЯ ЕЗИК КЪМ ДЕМИНУТИВИТЕ от НИКОЛАЙ ПАСКАЛЕВ

1. Негативно отношението на съвременния носител на българския език към деминутивите – това се забелязва и в други езици (румънски и руски език).
 Отрицателните оценки варират от неодобрение до рязко изразено недоволство и възмущение. Общото в отрицателните оценки е, че деминутивите се употребяват неуместно, а понякога звучат смешно и дори нелепо.
 Авторът откроява и други техни характеристики, които се възприемат като „недостатъци“:

Прочети повече