Етикет: урсова работа

курсова работа Игрови методи и подходи в неформалното образование

В обществената практика обучението и възпитанието се проявяват като три основни вида:
1. формално образование (formal education) – обособено, институционализирано обучение и възпитание за деца и младежи, които се осъществяват от учебните заведения – различните видове училища, университети, колежи и др;
2. неформално образование (non-formal education) – комплекс от процеси, средства и институции, специално и специфично разработени за нуждите на обучението и възпитанието, които обаче не са директно насочени към даване на образователна степен
3. информално образование (informal education), което е напълно необособено, неинституционализирано и автономно, самостоятелно осъществявано като самообучение и самовъзпитание в процеса на професионални, семейни, обществени, спортни и други дейности на хората.
Неформалното образование е образователна парадигма, развита на основата или в опозиция на формалното образование, която днес се приема от по-голямата част от образователния свят. Най-общо казано, неформалното образование обозначава всички организирани образователни дейности извън установената традиционна образователна система на начално, средно и висше образование. Свързано е с алтернативни и интерактивни методи на преподаване, които поставят всеки участник в центъра на обучителния процес, осъществявайки личностно, социално и хармонично израстване на всяко дете, млад човек или възрастен.

Прочети повече

курсова работа Диагностика на готовността на децата за училище

Дейността на учителя в подготвителната група на детската градина е многообразна. Той изпълнява едновременно редица съществени функции, насочени към решаване на стратегическата цел – поставяне на началото на цялостно развита личност. Поради обстоятелството, че детската градина допълва и разширява в определени посоки функцията на добрия дом, учителят в детската градина естествено поема някои от атрибутите и задълженията на майката през деня, без обаче да търси удовлетворение на потребността си да развива майчинска емоционална връзка. Задължението му е по-скоро да поддържа, да засилва и да обогатява личното отношение на детето със семейството, като същевременно въвежда по-широк свят от хора и възможности, за които детето трябва да бъде подготвено, когато стане първокласник.

Прочети повече