В своите произедения Елин Пелин и Йордан Йовков стават изразители на две тенденции в литературата за българското село до средата на ХХ век. Различна е и поетиката на техния разказ, както личи от изследването на Искра Панова (Панова, 1988). И двете тенденции на изображение са продуктивни и се превръщат в представителни ориентири за творческите търсения на българска литература.
Прочети повечеЕтикет: разказ
интерпретативно съчинение литературен анализ на Радичковия разказ от книгата „Ноев ковчег“ „Хлебарки четат написано за хлебарки“
Фрагментарният роман на Радичков „Ноев ковчег“ ни връща към библейския образ на Ноевия ковчег, който е своеобразен кораб на спасението от потопа за хората и всички живи същества. Ноевият ковчег се превръща в символ на съхраняването на най-ценното, което да пребъде през вековете и да бъде предадено на следващите поколения, за да просъществува в бъдещето. Писателят се връща в миналото, което се превръща в източник на стойностни и горчиви истини за човешкото битие, в което магически и същевременно реалистично се преплитат незначителното, дребното, смешното и важното, същественото, фундаменталното. Припомнянето, извличането от паметта на преживените житейски перипетии се превръща в път към цялостното осмисляне на битието, търсене и намиране на неговите устои.
Прочети повече