Личностовите разстройства (ЛР) са по същество трайни и клинично значими девиации на характера и темперамента. Между „нормалните“ личности и крайните маладаптивни състояния, каквито са ЛР, съществува континуум от междинни „подпрагови“ варианти. Такива са „акцентуираните личности“. „При тях някои личностови черти са по-ярко проявени без да е налична социална дезадапация. Акцентуацията често придава своеобразност, колоритност на индивида“ (Учебник по психиатрия, 2018:199).
Американската класификация на болестите DSM-5 определя 10 вида ЛР, групирани в 3 клъстера, всеки от които обединява сходни по характеристики ЛР (Таблица 1).
Етикет: личност
академично есе Взимат ли хората самостоятелни решения?
Съвременният човек възприема себе си като автономна и независима личност, която взема самостоятелни решения – по отношение на своя живот и реализация в обществото, по отношение на житейските и професионалните избори, които прави в ежедневието, по отношение на избора на ценности и реакцията към опасностите и заплахите от страна на неговото обкръжение. Но дали винаги човешките решения са толкова самостоятелни, колкото ни се иска?
Прочети повечекурсова работа Съвременната реклама – манипулация или информация за личността
Развитието на информационното общество се характеризира с пренасочване на вниманието от производството към обработването и разпространяването на информация. В постмодерната ера нематериалните блага играят все по-голяма роля. Този процес може да бъде наблюдаван в ролята на творческата реклама, във важността на емоционалните въпроси в кризисни ситуации. Най-важната сфера на комуникацията за организациите е представянето на техните корпоративни идентичности, т.е. какво всъщност са те и какво не са.
Рекламата е система от мероприятия за популяризиране на стоки и услуги с цел запознаване на потребителя с техните качества и свойства, с мястото на продажбата, с начините на употреба и с реализирането на изгодна печалба за фирмата.