Личностовите разстройства (ЛР) са по същество трайни и клинично значими девиации на характера и темперамента. Между „нормалните“ личности и крайните маладаптивни състояния, каквито са ЛР, съществува континуум от междинни „подпрагови“ варианти. Такива са „акцентуираните личности“. „При тях някои личностови черти са по-ярко проявени без да е налична социална дезадапация. Акцентуацията често придава своеобразност, колоритност на индивида“ (Учебник по психиатрия, 2018:199).
Американската класификация на болестите DSM-5 определя 10 вида ЛР, групирани в 3 клъстера, всеки от които обединява сходни по характеристики ЛР (Таблица 1).
Етикет: Индивидуален план
курсова работа по Функционална трудотерапия Индивидуален план за функционална трудотерапия на възрастен пациент с увреждане и на дете с увреждане
В терапевтичната градина пациентът може да намери текстури, миризми, които връщат спомените. Това е и момент на споделяне, обмен, комуникация. Основната цел на тази терапия е да стимулира когнитивните функции във всички посоки, за да ограничи развитието на патологията. В тази среда терапевтите създават допълнителни и забавни упражнения, за да стимулират пациента според индивидуалните цели на лечение. При този вид терапия, пациентът написва и пренаписва историята си. Паметта постепенно се възстановява.
Обект на нашата терапия е пациент на 46 години с изразени речеви и практически разстройства. Тук се разглежда влиянието на хортитерапията върху развитието на общото състояние на пациента. Хортитерапията ще бъде допълващ метод на гореизброените.