Взаимосвързаността между човека и природата е мисъл, която отдавна се е превърнала в удобно клише, дълбокия смисъл на което често ни убягва. Това е така, защото съвременният човек има усещането, че е господар на природната среда, че е впрегнал ефективно нейните сили за създаването на собственото си благоденствие. Само настъпилите природни бедствия и катаклизми ни напомнят за невъобразимите възможности на природата, които са далеч над нашите усилия да я поставим в ролята на послушен роб, който винаги да ни служи и от който ние да се облагодетелстваме. Но природата отново се успокоява и всичко си тръгва постарому – човекът лесно забравя поуките и разгонва черните и неприятни мисли, които са го сполетели, когато е усетил с пълна сила необузданата същност на стихиите.
Прочети повечеЕтикет: есе
есе Актуални проблеми на взаимодействието между училището и семейството в съвременното българско общество
Семейството е клетка (малка социална група) на обществото, най-важната форма за организиране на личния живот, основана на брачния съюз и семейните връзки, т.е. отношения между съпруг и съпруга, родители и деца, братя и сестри и други роднини, които живеят заедно и водят общо домакинство на базата на един семеен бюджет. Семейният живот се характеризира с материални и духовни процеси. Чрез семейството се сменят поколенията, в него се ражда човек, чрез него продължава живота в конкурентна среда. Семейството, неговите форми и функции пряко зависят от социалните отношения като цяло, както и от нивото на културно развитие на обществото.
Прочети повечеесе Спазени ли са правата на хората с увреждания в България?
Нормативната база за хората с увреждания в България понастоящем е достатъчно развита и гарантира техните права, достойното им съществуване и пълноценна интеграция в обществото. Гарантирана е профилактиката и рехабилитацията на уврежданията, образованието и професионалната подготовка на хората с увреждания, възможностите за специализирана и обща трудова заетост и нейното стимулиране чрез преференции за работодателите. Законът за интеграция на хората с увреждания гарантира и създаването на условия за достъпна жизнена и архитектурна среда във всички институции и цялата ни обществена среда, защитава социално-икономически правата на хората с увреждания. Защитени са и трудовите права на хората с увреждания, има действаща уредба за тяхното социално подпомагане, социално осигуряване и здравно обслужване, предоставени са им данъчни облекчения във връзка с техните доходи, имоти и ползване на собствени превозни средства.
Прочети повечеесе Как Ковид пандемията се е отразила на туризма в България (сектор на хотелиерството)
Една от индустриите, които са най-тежко засегнати от Covid кризата, е секторът на туризма. Според данни, предоставени от ООН, 2020 г. е най-лошата година в историята на туризма със загуби, оценени на 1,3 трилиона долара (1 трилион евро). Ефектът от коронавируса е катастрофален – налице са 74% загуба на пристигащи международни туристи (FRANCE 24 (2021). Глобалната криза се усеща остро в цялата система на световната икономика и туристическата индустрия е засегната особено силно поради на ограниченията и допълнителните регулиращи мерки, наложени от държавите. Забраната за международни пътувания и дори местен туризъм в повечето страни обуславя рязък спад в приходите, което е особено пагубно за традиционните туристически дестинации и малките развиващи се държави, които разчитат в голяма степен на този икономически отрасъл. Дори туристически страни като Франция отчитат спад в приходите от туризъм с 41 % през 2020 г., което възлиза на 61 милиарда евро (FRANCE 24 (2021). Това е определено като шок за икономиката от френския министър на туризма. Представители на Световната туристическа организация прогнозират, че постигането на относителна стабилност в сектора и връщане към условията преди пандемията няма да бъде възможно по-рано от 2023 г. (UNITED Nation World Tourism Organisation (2020).
Прочети повечеесе Българската икономика в световното стопанство – състояние и възможности
Състоянието на съвременната българска икономика е резултат от действието на множество фактори – исторически, демографски, природни и политически. Допреди 10 ноември 1989 година българското стопанство е част от междублоковото противопоставяне от времето на Студената война като член на Съвета за икономическа взаимопомощ, в която основен фактор е държавното планиране и командно-административната система, създавала един фиктивен пазар на стоки и услуги в страна, където основен икономически субект е държавата, където е стопирана предприемаческата дейност на населението и частната собственост върху средствата за производство е забранена. А днес България е членка на Европейския съюз и е изградила действаща пазарна икономика, в чиято основа е стопанската инициатива на гражданите и икономическите субекти, в която действат както конкурентни, така и монополни сили, налице е постоянна и движеща се с различни темпове инфлация, доминираща частна собственост, станала основа за разделянето на населението на бедни и богати.
Прочети повечеесе Същност на активния отдих и спортната рекреация в контекста на валеологията. Средства, методи и форми
От дълбока древност разнообразната двигателна дейност на човека – битова, трудова, военно-приложна и т. н. – е съпътствана от спорта като средство за развлечение, за поддържане на добра работоспособност и за удовлетворяване на страстта му към игра и съревнование. Понятието рекреация произлиза от латинската дума „recreatio“, означаваща „възстановяване“. Рекреацията включва дейността на човека в свободното му време, насочена към възстановяване и укрепване на физическите и морално-психическите сили за неговото добро физическо и духовно развитие. В основата стои холистичният подход, който разглежда човешкото тяло като единно цяло, неразривно свързано с психиката, способна сама да се възстановява, ако човек ѝ предостави тази възможност и е готов да поеме активна роля за собственото си изцеляване. Доброто здраве означава физически, емоционален, умствен и духовен „баланс“ и може да се дефинира като физическа и психична хармония.
Прочети повечеесе Език и култура
Езикът е сложен феномен, включващ в себе си физиологични способности, психологически и културни аспекти, които отразяват вътрешната и външна реалност на човешкото съществуване. Нашата представа за езика като средство за изразяване на културата на говорещия трябва да включва множеството от променливи и многобройните перспективи, от които се разглеждат понятията за език и култура, както и взаимодействието между двете. Преди всичко трябва да уточним, че семиотичното вербално и невербално представяне на света, в който живеем, е тясно свързано с човешкия индивид и неговата представа за реалността. С други думи, връзката между език и култура има основно антропоцентрично тълкование и в този смисъл културата като социологичен конструкт може да се разглежда като основен предмет и фокус на езиковото изразяване.
Прочети повечеесе НАУКА ЛИ Е ПАРАПСИХОЛОГИЯТА?
Статутът на парапсихологията като наука е предмет на нестихващи дебати в научните среди, а предметът на нейните изследвания представлява интерес за представителите на различни сфери на човешкото познание. Парапсихологията поставя въпроси, които често се оказват без еднозначен отговор, а отговорите, които предоставя, нерядко пораждат още повече неизвестни. Оттук може да се предположи, че парапсихологията често попада под ударите на множество критици, а научната ѝ принадлежност все още горещо се оспорва. От една страна, парапсихологията не разполага с неоспорими доводи за научната обоснованост на своя предмет, нито с научен арсенал и специфична методика за своите изследвания. Дали поради естеството на предмета и явленията, които изследва, дали поради спорния характер на емпиричните доказателства, с които разполага, или заради неспособността на голяма част от научните среди да излязат от зоната си на комфорт, признавайки, че не всичко може да се изучава и обяснява по познатите ни начини – парапсихологията рядко се възприема като равнопоставена на останалите научни направления. От друга страна обаче, стои въпросът – не е ли именно това основата за възникване на нова сфера на човешкото познание – стремежът да се обясни необяснимото, да се осигури логична обосновка на явления, вълнували човечеството в продължение на хилядолетия и които привидно изглеждат абсурдни и немислими от гледна точка на нашето съвремие.
Прочети повечеесе Economic Sustainability of Tourism
Due to the social, economic and technological changes propelled by the age of globalisation there has been a rapid development of tourism in the recent decades. This has ultimately led to an unprecedented growth in the number of visitors which has influenced our ideas of the touristic industry and its impact on the environment in particular. Moreover, it has revealed that the rapid tourism growth is often environmentally unbalanced and this situation calls for policy measures that would help the industry to maintain a proper balance between costs and benefits and implement a sustainable vision for the future of tourism.
Sustainable tourism is not to be considered as a separate type of tourism but rather as an umbrella term covering all types of tourism with view of the policy considerations that need to be put into practice in order to maintain a long-term balance between the benefits and the costs of tourism (OECD, 2020).
Как се пише интерпретативно съчинение по литература
Интерпретативното съчинение (статия) представлява систематично изложение на резултатите от проучването и интерпретацията на проблем, съществен за даден изходен текст. В този вид съчинение ясно се откроява и пътят, по който ученикът е достигнал до своите истини за интерпретирания проблем.
Интерпретативното съчинение по литература е научен, литературноаналитичен и литературнокритически текст, писмено изложение коментар на художествена литературна творба или творби по определена тема. То като цяло се отъждествява с понятието аргументативен литературнонаучен текст: систематично писмено изложение, комплекс от разсъждения и изводи, илюстрирани с цитати от художествената литературна творба, които доказват състоятелността на формулираната теза въз основа на проблематиката, заложена в заглавието.
С други думи, интерпретативното съчинение по литература е умален и опростен работен вариант на литературнокритическата статия, предназначен за практическа образователна работа в средното училище. Неговата идеална цел е да развива у учениците умения за относително самостоятелен коментар на художествено литературно произведение, изложен в последователен смислово свързан текст, подчинен на изискванията на научния стил и орнаментиран, по възможност, с оригинални есеистични елементи. Реалната му цел е чрез неговото създаване учениците да си изградят практически умения за генериране на аргументативен, „доказателствен“ литературнонаучен текст с известни аналитични изводи въз основа на зададен проблем.
Как се пише съчинение в училище
Съчинения се наричат текстовете, създавани по повод на някакъв нетекстов обект с описателни, осведомителни и пр. цели. Съчиненията се пораждат в ситуации на нерегламентирано или регламентирано текстопроизводство.
Съчинения, възникващи според предварително поставени условия за начина, по който да се третира обектът, се определят като регламентирани. В този случай от ученика се изисква да създаде съчинение с определена функционална натовареност – съчинение описание, съчинение повествование, съчинение разсъждение, осведомително съчинение, подбудително съчинение.
есе Защо играят децата?
От таланта на учителя, от богатството на неговата личност, от неговата ерудиция и духовно богатство зависи изграждането на детето. Голяма значимост при организиране на общуването имат организаторските умения на учителя, които са свързани с организиране на собствената му дейност и на дейността на децата. Те дават възможност за осигуряване на ред и дисциплина в групата, за продуктивно използване на всяка минута. В същото време конструктивните умения на детския учител дават възможност той да оцени трудностите, които могат да възникнат при усвояването на умения в дадена ситуация. Тези умения помагат на учителите да избегнат шаблона, да изпробват различни варианти на работа, да внесат в обучението нещо необикновено, интересно, да увлекат децата и да подчертаят ролята на играта като основен фактор за формиране на детската личност.
Прочети повече