Екологичното образование е процес на непрекъснато, систематично и целенасочено формиране на емоционално-морално, хуманно и внимателно отношение на човека към природата и моралните и етичните норми на поведение в околната среда. Концепциите за реализиране на екологично образование на децата от начална училищна възраст са:
концепция за преживявания сред природата;
концепция за обучение, ориентирано към феномени;
работа в училищни градини;
оформяне на зоокът в училище;
обучение, насочено към идеята за опазване на околната среда.
Предимствата от интегрирането и приложението на тези концепции в процеса на екологично образование е, че се формира у подрастващите екологична култура, която е неразделна част от универсалната култура, нивото на морално развитие на обществото, включително морални и етични норми на поведение в ежедневието и на почивка, формирани в процеса на живота и дейности на поколенията чрез система за непрекъснато екологично образование насърчаващо здравословния начин на живот, духовното израстване на обществото, устойчиво социално-икономическо развитие, осигуряване на екологично отношение към обкръжаващата действителност.
Етикет: екологично образование
курсова работа по Околен свят Кое е общото между шестте концепции за екологично образование в началното училище?
Същността на екологичното образование се изразява в неговата насоченост към формиране на екологично съзнание, екологична култура и екологично поведение в тяхната взаимна обусловеност, с оглед познаване на екологичните закони, защита, подобряване, управление и разумно използване на природните ресурси, както и опазване на природната среда и на екологичното равновесие.
Екологичната култура се разглежда като многокомпонентна структура. Тя е интегративно и най-важно качество на личността, отразяващо психологическата, теоретичната и практическата готовност на човека отговорно да се отнася към околната среда, способността на човека да използва своите знания и умения в практическата си дейност и характеризира особеностите на екологичното съзнание, поведение и действия на човека при взаимодействието си с природата.
Наредба № 13 от 21 септември 2016 г. за гражданското, здравното, екологичното и интеркултурното образование
Чл. 1. (1) С тази наредба се определя държавният образователен стандарт за гражданското, здравното, екологичното и интеркултурното образование.
(2) Държавният образователен стандарт по ал. 1 определя:
1. същността и целите на гражданското, здравното, екологичното и интеркултурното образование;
2. начините и формите за осъществяване на гражданското, здравното, екологичното и интеркултурното образование;
3. рамковите изисквания за резултатите от обучението по гражданско, здравно, екологично и интеркултурно образование;
4. институционалните политики за подкрепа на гражданското, здравното, екологичното и интеркултурното образование.
Чл. 2. Гражданското, здравното, екологичното и интеркултурното образование се осъществяват в училищата, детските градини и центровете за подкрепа за личностно развитие в системата на предучилищното и училищното образование.