Триъгълникът на Карпман е психологически и социален модел на взаимодействие между хората, описан за първи път от Стивън Карпман през 1968 г. Стивън Карпман е доктор по медицина, ученик е на Ерик Бърн, и е най-големият теоретик и практик на транзакционния анализ. „Драматичният триъгълник“ (Триъгълникът на Карпман или Триъгълникът на съдбата) е описан от него в статията „Анализ на ролите и ситуациите в приказките и житейските сценарии“, е широко известен навсякъде по света и се използва от специалисти в различни области вече много години. За тази работа той получава научната награда на мемориала на Ерик Бърн през 1972 г. Втората си награда получава през 1979 г. за концепцията „Опции“ (Козлов, 2020).
Прочети повечеКатегория: редактиране на текстове
курсова работа Приобщаващо образование за деца със СОП
Приобщаващото образование е изградено върху определен набор от ценности, в основата на които е правото на достъп до качествено образование на всички деца без разлика на раса, пол, религия, сексуална ориентация, социален, физически и ментален статус, етнически произход, заболяване, затруднения в обучението или способности. Изводите относно българската образователна практика говорят за това, че тя признава различията между децата и учениците, което безспорно е важна ценност. В своята еволюция обаче приобщаващото образование развива и по-особена чувствителност, която се насочва с предимство към онези деца и ученици, които се нуждаят от подкрепа (обща и допълнителна). В тази група влизат тези, които имат специални образователни потребности (СОП); принадлежат към различни етнокултурни общности; са поставени в риск от отпадане и преждевременно напускане на образователните институции; са подложени на тормоз и агресия; не владеят българския език на достатъчно ниво, за да се справят с учебните си задачи; имат затруднения в обучението; са с изявени дарби и др.
Прочети повечекурсова работа Причини за възникването на ергономията като наука
Ергономията е сравнително нова научноизследователска дейност, която е в процес на изграждане и оформяне като комплексна наука за трудовата дейност на човека. Обектът на ергономичните изследвания е влиянието на материалната страна върху човека, в която той живее и работи, в това число и модерните технически изделия и работни съоръжения, както и начините за тяхното използване и поддържане, т.е. работните методи. Целта на ергономията е хуманизирането и повишаването на ефективността на човешкия труд в условията на съвременната научно-техническа и промишлена среда чрез приспособяване и съгласуване на конструктивните и функционалните характеристики на промишлените изделия и организацията на трудовата дейност с особеностите и възможностите на човека. Това налага обединяването на усилията на специалисти от различни области на науката и техниката и преди всичко на антрополози, физиолои и психолози, познаващи съответно структурата на тялото, жизнените функции и поведението на човека, с представители на техническите науки, проектантите и конструкторите на материалното обкръжение.
Прочети повечереферат Хормони и сигнална трансдукция – физиологично значение. Ендорфин
Според химическата структура има четири основни класа хормони:
1. Протеин-пептид, специфичен за вида.
2. Производни на аминокиселини.
3. Стероиди.
4. Производни на мастни киселини.
Важно свойство на хормоните е техният синергизъм, т.е. действието на един хормон под влияние на друг. Свойствата на хормоните включват и факта, че те могат да действат като контролен елемент и да поддържат определени показатели на постоянно физиологично ниво, например кръвна захар, осмотично налягане на кръвта.
курсова работа Християнски паметници в Равена
Днес град Равена се намира в италианска провинция Емилия-Романя, която има около 390 хиляди жители. Граничи на север с провинция Ферара, на запад с метрополисния град Болоня, на юг с Тоскана (град Флоренция) и с провинция Форли-Чезена, на изток с Адриатическо море.
Равена е била столица на Западната Римска империя през 5 век, а по-късно, до 8 век, е център на владенията на Византия в Италия. Равена е богата на паметници на раннохристиянската и византийската архитектура и най-вече на монументална и декоративна живопис. През 1996 г. в състава на световното наследство на ЮНЕСКО са включени следните обекти:
КУРСОВ ПРОЕКТ ПО „ФИНАНСОВИ ПАЗАРИ“ НА ТЕМА: Московска фондова борса
Обикновено пазарната капитализация е произведението от броя емитирани акции при среднопретеглена цена за акция към деня на борсовата сесия. В определен смисъл пазарната капитализация е пазарната стойност на предприятието, защото това е продажната стойност на акциите, на които е разделена собствеността върху него. Капитализацията пряко участва в пресмятането на борсовите индекси.
Прочети повечекурсова работа Съпоставка между романа на Гюстав Флобер „Мадам Бовари“ и филма „Мадам Бовари“ с режисьор Клод Шаброл (1991)
Екранната адаптация на класически произведения на световната литература винаги е неблагодарна задача – критиците и зрителите винаги намират много разлики с текста на романите и обвиняват режисьорите в своеволна интерпретация, която не е съзвучна с литературния оригинал. Но двучасовата адаптация на Клод Шаброл впечатлява със своята точност и вярност спрямо романа. Единствената сюжетна линия, която Шаброл напълно пропуска, е детството, младостта и първият брак на Чарлз Бовари. Но това не е минус за екранизацията, а оправдано от съображенията, свързани с времетрането на филмовото действие.
Прочети повечекурсова работа Връзката между фентъзи литературата и митологията. Дж. Р. Р.Толкин и поредицата от романи „Властелинът на пръстените“
Можем да определим фентъзи литературата като „измислен свят, който е конструиран като възможно продължение на настоящето или като алтернативно минало“. Типологични характеристики на фентъзи литаратурата са „поглед към миналото, изграждане на вторичен свят като аналог на ерата преди появата на огнестрелните оръжия, пресъздаване на естествения човек“ от ерата преди Новото време (Bender77, 2015). Англосаксонците, които доминират във фентъзито и са създали самия жанр, се съсредоточават в келтската митология. Основата за англосаксонското фентъзи е Легендата за крал Артур и в по-малка степен ирландските саги и вярвания (виж Хоруженко, 2023, с. 108).
Прочети повечекурсова работа Стратегия за кандидат за кмет Местни избори – октомври 2023 г.
5. Лична кауза – представяне и стратегия за изпълнение
В основата на убежденията ми стои възможността човек да има свободата сам да избира как да протече живота му и единствено самият той да бъде отговорен за последиците от решенията, които е взимал. Дълбоко под всичко това стоят равните права и задължения, ясните правила, които, за съжаление, в момента са много далеч от нас, защото живеем във времена на универсална несправедливост. Т.е. безусловно споделям принципа, че там, където няма ред и законност, няма и Свобода.
За реализацията на тази своя лична кауза Иванов се стреми да укрепи и разшири местното самоуправление и да стимулира бизнеса при инвестирането във високотехнологични производства в Пловдив и региона.
курсова работа Рекламата в списанията
Под печатна реклама в работата ще се разбира най-вече реклама в пресата – всекидневни и седмични вестници, списания, и в по-малка степен листовки и дипляни, без това да изчерпва всички разновидности на този вид реклама. Изрично трябва да се направи разграничението между рекламните печатни обяви и търговските съобщения, чиято функция е само да предават информация с търговски характер.
Прочети повечеКурсова задача по академично писане конспект на статията ОТНОШЕНИЕТО НА СЪВРЕМЕННИЯ НОСИТЕЛ НА БЪЛГАРСКИЯ ЕЗИК КЪМ ДЕМИНУТИВИТЕ от НИКОЛАЙ ПАСКАЛЕВ
1. Негативно отношението на съвременния носител на българския език към деминутивите – това се забелязва и в други езици (румънски и руски език).
Отрицателните оценки варират от неодобрение до рязко изразено недоволство и възмущение. Общото в отрицателните оценки е, че деминутивите се употребяват неуместно, а понякога звучат смешно и дори нелепо.
Авторът откроява и други техни характеристики, които се възприемат като „недостатъци“:
курсова работа Византия при управлението на император Юстиниан I Велики (527-565)
Юстиниан I Велики управлява Византия от 527 до 565 г. По това време територията на Византия почти се удвоява, въпреки натиска на персийската държава, нахлуването през река Дунав в балканските владения на различни племена – готи, хуни, прабългари, славяни, авари (Ангелов, 1994:56). Историците изтъкват, че Юстиниан успява да съвмести у себе си две грандиозни идеи: римската идея за световната монархия и християнската идея за Божието царство. Този владетел комбинира двете идеи и ги прилага в действие с помощта на властта в една светска държава, която приема тези две идеи като политическа доктрина на Византийската империя.
Прочети повече