Етикет: символ

интерпретативно съчинение литературен анализ на Радичковия разказ от книгата „Ноев ковчег“ „Хлебарки четат написано за хлебарки“

Фрагментарният роман на Радичков „Ноев ковчег“ ни връща към библейския образ на Ноевия ковчег, който е своеобразен кораб на спасението от потопа за хората и всички живи същества. Ноевият ковчег се превръща в символ на съхраняването на най-ценното, което да пребъде през вековете и да бъде предадено на следващите поколения, за да просъществува в бъдещето. Писателят се връща в миналото, което се превръща в източник на стойностни и горчиви истини за човешкото битие, в което магически и същевременно реалистично се преплитат незначителното, дребното, смешното и важното, същественото, фундаменталното. Припомнянето, извличането от паметта на преживените житейски перипетии се превръща в път към цялостното осмисляне на битието, търсене и намиране на неговите устои.

Прочети повече

Рецензия на статията на Искра Баева Пътят към Втората световна война – Мюнхенската конференция от 1938 година като символ на коварство и предателство/ Международни отношения 2018, 4

Статията „Пътят към Втората световна война – Мюнхенската конференция от 1938 като символ на коварство и предателство“, публикувана през 2018 година в брой 4 на списанието „Международни отношения“ е стъпка напраед в научните търсения на проф. д-р по история Искра Баева и отразява нейния траен интерес към международните отношения в съвременната ни история. Статията има обем 11 стандартни печатни страници, като не са откроени формално увод, отделни глави и заключение, но тези композиционни части реално присъстват в текста. Използвани са архивни материали и изследвания по проблема на български руски, английски и полски автори. Авторката е използвала и свои научни разработки – Христоматия по най-нова обща история, С. 1988, в която е един от съставителите. Използвани са и интернет материали в рускоезични сайтове, свързани с историята на САЩ.

Прочети повече