Етикет: реч

ПЛАН-КОНСПЕКТ на индивидуален урок по Български език и литература за дете със СОП на тема: „Гласни звукове“ (обобщителен урок)

3. Обща цел на урока: Целенасочена работа върху развитие на експресивната реч. Развитие на уменията за учене чрез опит и активно учене.
4. Задачи:
• Образователни:
 затвърждаване на знанията за изучени букви и техните звукове;
 развиване на уменията за правилно артикулиране на фонемите.
• Възпитателни:
 Развиване на уменията за концентрирано внимание и съсредоточеност; формиране на желание за усвояване на речта.
• Корекционно-развиващи – Работа върху звукопроизношението на гласни звукове и упражняване в изговор и четене на отворени и затворени срички. Припомняне на познати букви и техните звукове.

5. Предварителна подготовка на специалния педагог: Проследяване на развитието на детето, постигнати постижения, неовладени знания и умения, общо състояние. Запознаване с теорията и методиката на обучението по Български език и литература в Началното училище, Припомняне на знанията за Уроците по начална грамотност. Видове. Структурни компоненти, прочит на специализирана литература относно проблемите на генерализираното разстройство на личността, запознаване със специализирани материали в сайт на МОН https://www.mon.bg/bg/100974. Стаята е прохладна, дидактичните материали са поставени на маса, близо до килима, има подготвена торбичка с кестени и едри дървени копчета, дъска с пясък по дидактичните материали на педагогиката на Монтесори.

Прочети повече

дипломна работа за придобиване на Втора професионално-квалификационна степен Типология на грешките в писмен отговор на въпрос върху художествен текст (4. клас)

Системното проучване на различните видове грешки в ученическите писмени текстове дава възможност за целенасочена превантивна работа за тяхното недопускане и е предпоставка за усъвършенстване на речта и подобряване на писмената култура. Именно това е мотивът за избор на темата на настоящото диагностично изследване.
Обект на изследването са писмени работи на ученици от 4. клас, които са писали текст с характеристиките на отговор на въпрос върху художествен текст.
Предмет на анализ в настоящата разработка са различните видове ученически грешки, открити в писмените отговори на въпрос върху художествен текст, и тяхното типологизиране. Основната част на разработката има изследователски характер. Изследването обхваща ученици от четвърти клас, защото в този клас за първи път се въвежда трудният ученически жанр отговор на въпрос.
Целта на настоящото изследване е да се изведат и анализират най-често допусканите смислови, лексикални, граматични, правописни и пунктуационни грешки, допускани от ученици в 4. клас в при създаване на писмен отговор на въпрос върху художествен текст. Въз основа на получените данни да се направи типологизация на най-често допусканите грешки.

Прочети повече

Високи резултати в училище

Разработването на писмени работи за ученици активно се предлага на пазара, клиентите […]

Прочети повече