Състоянието на съвременната българска икономика е резултат от действието на множество фактори – исторически, демографски, природни и политически. Допреди 10 ноември 1989 година българското стопанство е част от междублоковото противопоставяне от времето на Студената война като член на Съвета за икономическа взаимопомощ, в която основен фактор е държавното планиране и командно-административната система, създавала един фиктивен пазар на стоки и услуги в страна, където основен икономически субект е държавата, където е стопирана предприемаческата дейност на населението и частната собственост върху средствата за производство е забранена. А днес България е членка на Европейския съюз и е изградила действаща пазарна икономика, в чиято основа е стопанската инициатива на гражданите и икономическите субекти, в която действат както конкурентни, така и монополни сили, налице е постоянна и движеща се с различни темпове инфлация, доминираща частна собственост, станала основа за разделянето на населението на бедни и богати.
Прочети повечеЕтикет: предизвикателства
курсова работа по дисциплината „Децентрализация и местно самоуправление“ на тема: „Дигитално управление на интелигентни градове. Предизвикателства пред интернет на нещата в областта на големите данните и гражданите“
Сблъскваме се с интернет и автоматизация в ежедневието си всеки ден и дори не го забелязваме – ползваме роботизирани прахосмукачки, гласови асистенти, умни часовници или смарт гривни, умни дрехи …. Ако по-рано компютри, лаптопи, смартфони и таблети са били свързани към Интернет, сега можем да свържем почти всяко устройство към него.
Но само преди век това съвсем не е било така. Но времената се променят и буквално през последното десетилетие се появиха много „умни“ устройства в рамките на концепцията за Интернет на нещата (IoT, Internet of Things). Интернет на нещата се оказва следващото ниво на развитие на устройства, които могат да бъдат свързани в мрежа чрез интернет или с помощта на безжични технологии. Те обменят данни в реално време както директно, така и чрез отдалечени онлайн сървъри.