Лидерството и стратегическото ръководство във военната организация е постоянна и същевременно особено актуална тема в съвременния свят, в бързо променящите се и усложняващите се условия на нашата съвременност. В разработката се търсят новите измерения и актуалност на темата. В центъра на вниманието в разработката е осмислянето и оценката на ролята на лидера и на стратегическото ръководство въобще и във военната организация. Анализира се процесът на формиране и израстване на лидера, както и качествата, необходими за осъществяването на добро и ефективно лидерство. Поставен е и акцент за особено необходимите и ценни качества на стратегическия ръководител (лидера) при критични ситуации и кризи.
Прочети повечеЕтикет: организация
Наредба № 3 от 17 май 2004 г. за организацията и провеждането на държавните зрелостни изпити
Чл. 1. С тази наредба се определят условията и редът за организиране и провеждане на държавните зрелостни изпити.
Чл. 2. (Изм. – ДВ, бр. 74 от 2007 г., в сила от 14.09.2007 г., изм. – ДВ, бр. 58 от 2011 г., в сила от 29.07.2011 г.) Държавните зрелостни изпити по чл. 24, ал. 3 и 4 от Закона за народната просвета за придобиване на средно образование се полагат от учениците, успешно завършили XII клас.
Чл. 3. (1) Държавните зрелостни изпити се организират и провеждат на национално, регионално и училищно равнище от органите, комисиите и лицата, посочени в чл. 11, 12 и 13.
(2) (Изм. – ДВ, бр. 74 от 2007 г., в сила от 14.09.2007 г.) Държавните зрелостни изпити се провеждат в две сесии:
1. през май – юни;
2. (изм. – ДВ, бр. 74 от 2007 г., в сила от 14.09.2007 г.) през август – септември.
Наредба № 10 от 1 септември 2016 г. за организация на дейностите в училищното образование
Чл. 1. (1) С тази наредба се определя държавният образователен стандарт (ДОС) за организацията на дейностите в училищното образование.
(2) Държавният образователен стандарт за организация на дейностите е съвкупност от задължителни изисквания за организацията на:
1. учебното и неучебното време;
2. формите на обучение;
3. училищния, държавния и допълнителния план-прием;
4. изпитите за проверка на способностите за училищата с профил „Изобразително изкуство“, „Музика“ и „Физическо възпитание и спорт“ и за специалности от професиите от област на образование „Изкуства“ от Списъка на професиите за професионално образование;
5. приемането и преместването на учениците;
6. обучение по майчин език и култура на пребиваващите в страната ученици в задължителна училищна възраст, чиито родители са граждани на други държави членки и упражняват трудова дейност на територията на Република България.
(3) С тази наредба се уреждат и изискванията към иновативните елементи в организацията на дейностите в иновативните училища.
ЗАКОН ЗА ДОСТЪП ДО ОБЩЕСТВЕНА ИНФОРМАЦИЯ
Чл. 2. (1) Обществена информация по смисъла на този закон е всяка информация, свързана с обществения живот в Република България и даваща възможност на гражданите да си съставят собствено мнение относно дейността на задължените по закона субекти.
(2) Информацията по ал. 1 е обществена независимо от вида на нейния материален носител.
(3) Информация от обществения сектор е всяка информация, обективирана върху материален носител, включително съхранена като документ, звукозапис или видеозапис, и събрана или създадена от организация от обществения сектор.
(4) Информацията по ал. 3 се поддържа и в електронен вид.
(5) Този закон не се прилага за достъпа до лични данни.
Практическо задание по Бизнес маркетинг Изборът „пазар-продукт“ в избрана b2b-организация. IKEA International Group (ИКЕА) – лидер на потребителския пазар за мебели и аксесоари и компания, навлизаща активно на бизнес пазара за мебели и аксесоари
Маркетинговата концепция на ИКЕА следва разбиранията на Филип Котлър за съвременна компания, която е започнала да разширява фокуса си от продуктите, които създава (маркетинг 1.0), и потребителите, към които ги насочват (маркетинг 2.0), към проблемите, които вълнуват обществото. Тази промяна Котлър нарича маркетинг 3.0 –равнището, в което компаниите се учат да балансират стремежа си да печелят от бизнеса си с отговорността си към общността, околната среда, света (виж Котлър 2010). ИКЕА е пример за компания, която практикува маркетинг 3.0, разбира проблемите на общността и осъзнават, че те имат отношение към нейния бизнес. Потребителите на ИКЕА в България вече не търсят просто продукти и услуги, които удовлетворяват нуждите им, но и бизнес модели и преживявания, които докосват тяхната духовна същност, търсят смисъл, щастие и духовна реализация.
Прочети повече