Етикет: интерпретативно съчинение

интерпретативно съчинение Лазар Глаушев: въплъщение на идеала за водача през Възраждането – „Железният светилник“ от Димитър Талев

В Талевия роман “Железният светилник” си дават среща старото и новото, мракът на робството и светлината на Възраждането заедно с дръзкия порив на личността към себеутвърждаване. Тъкмо новият ренесансов човек стои в центъра на художественото изображение – човек, който израства в рода, но се утвърждава чрез и за народа. Затова и сюжетът на романа се разгръща в два плана – личностен (отделните членове на рода) и обществен (народа в неговото многообразие).

Прочети повече

интерпретативно съчинение литературен анализ на Радичковия разказ от книгата „Ноев ковчег“ „Хлебарки четат написано за хлебарки“

Фрагментарният роман на Радичков „Ноев ковчег“ ни връща към библейския образ на Ноевия ковчег, който е своеобразен кораб на спасението от потопа за хората и всички живи същества. Ноевият ковчег се превръща в символ на съхраняването на най-ценното, което да пребъде през вековете и да бъде предадено на следващите поколения, за да просъществува в бъдещето. Писателят се връща в миналото, което се превръща в източник на стойностни и горчиви истини за човешкото битие, в което магически и същевременно реалистично се преплитат незначителното, дребното, смешното и важното, същественото, фундаменталното. Припомнянето, извличането от паметта на преживените житейски перипетии се превръща в път към цялостното осмисляне на битието, търсене и намиране на неговите устои.

Прочети повече

интерпретативно съчинение Анализ на душевното състояние на Гоца Герасков (Париж има почивен ден от Йордан Радичков)

В своите произведения Йордан Радичков често ни потапя в един очуднен свят на патриархалния българин. Писателят се съсредоточава върху душевния свят на своите герои, върху вътрешните им преживявания и реакции на необичайните събития, които се случват с тях.
В разказа Гоца Герасков е изправен пред голямо предизвикателство – да пътува до Париж и да види Айфеловната кула – символ на съвременната цивилизация и модерност.

Прочети повече

Как се пише интерпретативно съчинение по литература

Интерпретативното съчинение (статия) представлява систематично изложение на резултатите от проучването и интерпретацията на проблем, съществен за даден изходен текст. В този вид съчинение ясно се откроява и пътят, по който ученикът е достигнал до своите истини за интерпретирания проблем.
Интерпретативното съчинение по литература е научен, литературноаналитичен и литературнокритически текст, писмено изложение коментар на художествена литературна творба или творби по определена тема. То като цяло се отъждествява с понятието аргументативен литературнонаучен текст: систематично писмено изложение, комплекс от разсъждения и изводи, илюстрирани с цитати от художествената литературна творба, които доказват състоятелността на формулираната теза въз основа на проблематиката, заложена в заглавието.
С други думи, интерпретативното съчинение по литература е умален и опростен работен вариант на литературнокритическата статия, предназначен за практическа образователна работа в средното училище. Неговата идеална цел е да развива у учениците умения за относително самостоятелен коментар на художествено литературно произведение, изложен в последователен смислово свързан текст, подчинен на изискванията на научния стил и орнаментиран, по възможност, с оригинални есеистични елементи. Реалната му цел е чрез неговото създаване учениците да си изградят практически умения за генериране на аргументативен, „доказателствен“ литературнонаучен текст с известни аналитични изводи въз основа на зададен проблем.

Прочети повече

КАЗУС ПО ПРЕДПРИЕМАЧЕСТВО ПРОИЗВОДСТВЕНО ПРЕДПРИЕМАЧЕСТВО ЧРЕЗ ПРИДОБИВАНЕ (ИЗКУПУВАНЕ) НА БИЗНЕСА В РАННИТЕ ЕТАПИ НА РАЗВИТИЕ НА КАПИТАЛИЗМА У НАС

КАЗУС ПО ПРЕДПРИЕМАЧЕСТВО ПРОИЗВОДСТВЕНО ПРЕДПРИЕМАЧЕСТВО ЧРЕЗ ПРИДОБИВАНЕ (ИЗКУПУВАНЕ) НА БИЗНЕСА В РАННИТЕ […]

Прочети повече

Високи резултати в училище

Разработването на писмени работи за ученици активно се предлага на пазара, клиентите […]

Прочети повече

Пазарът на дипломни и курсови работи активно се разширява

  Изготвянето на дипломни и курсови работи активно се предлага на пазара, […]

Прочети повече

курсова работа ПРОБЛЕМИ В СЪВРЕМЕННИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ РАСТЕЖ НА БЪЛГАРИЯ СПРЯМО ДЪЛГОСРОЧНИЯ МОДЕЛ ЗА РАЗВИТИЕ – ЗАЕТОСТ И БЕЗРАБОТИЦА

курсова работа ПРОБЛЕМИ В СЪВРЕМЕННИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ РАСТЕЖ НА БЪЛГАРИЯ СПРЯМО ДЪЛГОСРОЧНИЯ МОДЕЛ ЗА […]

Прочети повече

курсова работа ВЪНШЕН ВИД И ОБЛЕКЛО – НА КАКВО БИХТЕ ЗАЛОЖИЛИ: АВАНГАРДНОСТ, ТРАДИЦИОНАЛИЗЪМ ИЛИ НЕЩО ДРУГО

курсова работа ВЪНШЕН ВИД И ОБЛЕКЛО – НА КАКВО БИХТЕ ЗАЛОЖИЛИ: АВАНГАРДНОСТ, ТРАДИЦИОНАЛИЗЪМ ИЛИ […]

Прочети повече

интерпретативно съчинение СЪГЛАСНИ ЛИ СТЕ С ТЪЛКУВАНЕТО НА ЗАГЛАВИЕТО “ЕДНА БЪЛГАРКА” КАТО ЕДНА ОТ МНОГОТО, ЕДНА, КОЯТО НОСИ ХАРАКТЕРНИТЕ ЧЕРТИ НА БЪЛГАРСКАТА ЖЕНА? НЕ МОЖЕМ ЛИ ДА ВИДИМ В НЕГО И ОБРАТНОТО – ПОДЧЕРТАВАНЕ НА ИЗКЛЮЧИТЕЛНОСТТА НА ОБРАЗА В СМИСЪЛ: “ЕТО ИМА И ТАКИВА БЪЛГАРКИ”?

интерпретативно съчинение СЪГЛАСНИ ЛИ СТЕ С ТЪЛКУВАНЕТО НА ЗАГЛАВИЕТО “ЕДНА БЪЛГАРКА” КАТО […]

Прочети повече