Етикет: Елин Пелин

курсова работа Елин Пелин и Йордан Йовков като изразители на две тенденции в литературата за българското село до средата на ХХ век

В своите произедения Елин Пелин и Йордан Йовков стават изразители на две тенденции в литературата за българското село до средата на ХХ век. Различна е и поетиката на техния разказ, както личи от изследването на Искра Панова (Панова, 1988). И двете тенденции на изображение са продуктивни и се превръщат в представителни ориентири за творческите търсения на българска литература.

Прочети повече

литературно есе Вярата и спасението в произведението „Спасова могила“

Стремежът на човека към изцеление е често срещан мотив в литературните произведения и се свързва с вярата в бога и спасението на душата. Вярата е движеща сила в поведението на индивида, която го кара да се уповава в силата и милосърдието на Създателя и да води хората към спасението, постигнато в контакта с Всевишния. Така и в разказа на Елин Пелин изпълнените с вяра дядо Захари и малкият Монка са тръгнали към Спасова могила в търсене на изцелението на болното дете. Тласкани към святото място заедно с много други страдалци, двамата герои изминават дълъг път, изпълнени с вяра и упование в Божественото милосърдие.

Прочети повече

дипломна работа Етническите традиционни ценности в прозата на Елин Пелин

Елин Пелин е един от най-изследваните автори – класици в българската литература. Избраната тема „Етническите традиционни ценности в прозата на Елин Пелин“ дава възможност да се потърсят в житейската биография на Елин Пелин факти, които довеждат до твърде специалното му отношение към неговия народ, както и да се изследват в разказите му проявите на разбирането му за традиционната културна ценностна система на българите.
1. Цели и задачи на изследването.

Прочети повече