Етикет: детската градина

План-конспект на педагогическа ситуация по Околен свят в детската градина Плодородна есен

Вид на ситуацията: Основна педагогическа ситуация за затвърдяване и надграждане на знанията за есенните плодове и зеленчуци.
Програмни задачи:
Знания: изгражда конкретни представи: за плодове и зеленчуци; за прояви на грижи към зеленчукови и овощни растения през есента.
Умения:
– наблюдава краткотрайни и дълготрайни промени в познати растения през сезона;
– обследва пряко техни части;
– сравнява, подрежда и класифицира есенни плодове и зеленчуци;
– обяснява природосъобразна дейност в зеленчуковата и овощната градина през есента.
Отношения: проявява готовност за природосъобразен начин на живот; формира положително отношение към труда на селскостопанските работници.

Предварителна подготовка:
1. Подготовка на учителя: Осигуряване на плодове и зеленчуци, подготвителни книжки, цветни моливи, подготовка на видеоклип; на интерактивни и игрови задачи.
2. Подготовка на децата: Децата вече са наблюдавали промяната на растителния свят през есента и са посетили магазин (пазар) за плодове и зеленчуци в близост до детската градина.
Методи, средства и похвати:
– предметно-оперативни: разглеждане, обследване;
– информационно-познавателни: наблюдение, демонстрация, беседа, четене на художествена литература;
– игрово-преобразуващи: игри с правила;
– похвати на взаимодействие между педагога и детето – описване, съобщаване, характеризиране, повтаряне, оценяване, обобщаване, разглеждане, откриване, назоваване, описване, обследване;
Интегриране с други образователни направления: Български език, Физическа култура, Музика, Изобразително изкуство

Прочети повече

курсова работа Задачи и цели на духовно-нравственото възпитание в статията на Магдалена Легкоступ „Духовно-нравственото възпитание в детската градина“

В статията си Духовно-нравственото възпитание в детската градина Магдалена Легкоступ обръща внимание на православната педагогика, която би могла да разгърне образователен модел, осигуряващ духовно-нравствените компоненти в образователното съдържание. Авторката подчертава, че „духовно-нравственото възпитание на основата на православните традиции формира ядрото на личността, като влияе благотворно на всички страни и форми на взаимоотношение на детето със света: на неговото етическо и естетическо развитие, светоглед и формиране на гражданска позиция, патриотична и семейна ориентация, интелектуален потенциал, емоционално състояние и общо физическо и психическо развитие“.

Прочети повече